1001 Tv 18.01.2020 Babil
Babil

Star Tv'nin yıldız oyuncularla dolu kadrosuyla dikkat çeken, Ay Yapım imzalı yeni dizisi Babil, 17 ocak Cuma akşamı izleyicileri buluştu. Halit Ergenç, Nur Fettahoğlu, Ozan Güven, Birce Akalay, Mesut Akusta ve Aslı Enver'in başlıca rollerini üstlendiği dizinin ilk bölümünde neler yaşandığına, öne çıkan repliklere, bölümün aldığı reytinge ve sosyal medyada hakkında yapılan yorumlara yakından bakalım. 
  

İrfan evli, bir çocuk babası, idealist ve başarılı bir ekonomi profesörüdür. Dekan olmayı beklediğinde üzerine atılan bir iftira nedeniyle hakkında soruşturma başlatılır; maaşı kesilir ve hesaplarına el koyulur. Ailecek maddi güçlük içine girerler. Aynı sırada oğlunun beyninde tümör olduğu ortaya çıkar. Ameliyatı için acilen para bulması gerekmektedir. İrfan'ın borç için çalmadığı kapı kalmaz. Hiçbir banka ona kredi, hiçbir şirket iş vermez. Eşi Eda, İrfan'ın çocukluk arkadaşı olan Egemen'den yardım etmesini ister. Egemen bir dolandırıcıdır. Şu sırada da tehlikeli insanlara büyük borcu vardır. İrfan'ı arar, konuşurlar. irfan ondan kendisine, borç alabileceği bir tefeci bulmasını ister. Egemen onu Süleyman adındaki bir iş adamına götürür. Egemen'in İrfan'a söylemediği bir şey vardır: İrfan'ın eski sevgilisi İlay, şu anda Süleyman'la birliktedir ve İlay'la arkadaşlığını sürdüren Egemen de bu sayede Süleyman'ın oldukça yakınındadır.Süleyman, yüksek faizle İrfan'a borç vermeyi kabul eder.
Parayı alan İrfan ve Eda hiç zaman kaybetmeden doktora giderler ancak doktor, yeni bulgularla oğulları için ameliyatın çok riskli olduğunu ve bu ameliyatı ancak Amerika'da bulunan bir doktorun yapabileceğini söyler. Ellerindeki para bu seyahat yetmeyince yine çaresiz kalmışlardır. Çaresizliği ve idealleri arasında sıkışan İrfan, sonunda kendisi de büyük meblağ parayı bulmak zorunda olan Egemen'in teklifini kabul eder ve birlikte Süleyman'ı dolandırmaya karar verirler. Süleyman'ın yeni bir inşaat projesindeki evler için ön satış yapacak ve topladıkları ön ödemeler ve sahte pasaportlarla o gün ülkeyi terk edeceklerdir. 
 
Parayı toplarlar. Ancak Egemen'in hırsına yenik düşerek tüm parayı kendi alıp kaçmaya çalışır. Saatler geçer, İrfan artık ondan ümidini kaybetmek üzereyken, Egemen fikrini değiştirir ve geri döner. Bu esna da Egemen'in alacaklıları onları bulur. Paranın tamamını kaptıran Egemen vurulmuştur. Yarası nedeniyle İlay'ın ofisine saklanırlar. Bu kez de Süleyman onları orada bulur.
 
Süleyman ihanetleri nedeniyle onları öldürecek midir, yoksa İrfan'ın üç ay içinde parayı iki katıyla geri getirme teklifini kabul mu edecektir. REPLİKLER

İrfan - Beni tanıyorsun. Hayatı boyunca çalışan çabalayan ama hakkını alamayan; yediği ilk darbede, düştüğü yerde tekmeler yiyen adam. O benim işte! Ben...dim. Yani... Bir daha asla o adam olmamaya yemin ettim. Ben de seni tanıyorum: Evine ekmek götürmeye çalışan adamsın sen. "Hayatta en önemli şey huzur, aile, sağlık." diyorsun ama öyle değil. Her şey para! İnsanın başını dik tutan da, adam yerine baktıran da, çocuklarının yüzüne huzurla baktıran da para. Öfkelisin, görüyorum. Öfkem öfkeni tanıyor. Benden sana bir tavsiye: Asla düşme! Eğer düşersen bütün kapılar yüzüne kapanacak. O eş dost, akraba dediklerin telefonuna dahi çıkmayacak. Dibe vuracaksın. Biliyorum, çünkü ben o dibi gördüm. Ve ben o dibin en dibindeyken bir karar verdim. Bu dünya adaletsiz, adi, aşağılık bir yer ve ben bu dünyanın canına okuyacağım. İnsan gibi yaşamak senin de hakkın, benim de hakkım. Ve ben hakkım olanı almaya gidiyorum. 
 
İrfan - Parayı neden istediğinizden çok, para için ne yapacağınız sizin kim olduğunuzu söyler. Bir insan "para her şeydir" diyorsa, bilin ki o insan para için her şeyi yapar. İşte bu yüzden para sınavların en büyüğüdür. 
 
Ayşe - İnsanlar gerçekleri duymak istemiyor tabi.
İrfan - Herkes kandırılmak istiyor, hanım efendi.
 
Süleyman - Zorluklar insanı kuyudan çıkarıp sultan yapar. Bak, sen üniversitelerde hoca olmuşsun ama hayat seni ilkokul mezunu bir adamın ayağına getirmiş. 
İrfan - Siz de hastalanınca üniversite mezunu doktorların ayağına gidiyorsunuz aslında. 
Süleyman - Bir telefonla onlar da geliyor, çok şükür. Parayı bastırınca hastane bile gelir.
 
İrfan - İnsan bir kere hırsızlık yaptı mı, o kapıdan bütün günahlar girer. Oradan yalan da girer; aldatma da girer; hile, aç gözlülük, hırs da girer. İster küçücük bir kalem çal ister koskocaman bir altın külçesi hırsızlık, hırsızlıktır


 
REYTİNG

Babil, 17 Ocak Cuma akşamı ekrana gelen ve Arka Sokaklar, Hercai, Payitaht, O Ses Türkiye ile rekabet eden ilk bölümüyle başarılı bir açılış yaptı. Dizi, AB ve ABC1 kategorilerinde günün en çok izlenen programı olmayı başardı. Gerilim/dram türündeki yapımın ilk bölümü Total'de 5.32 reytingle yedinci sırada yer alırken, AB'de 8.38 ve ABC1'de 7.76 reytingle birinci oldu.

Dizinin, ilk bölümün hemen ardından başlayan tekrarı ise Total'de 2.69, AB'de 3.26 ve ABC1'de 3.04 reyting elde etti.
Babil Babil Babil

Paylaş

 

Tüm Babil Bilgileri