1001 Tv > 1001 Yorum > B Planı devrede

B Planı devrede

Uzunçorap | 19.12.2016 | Bana Sevmeyi Anlat
Bana Sevmeyi Anlat

Önce hızlıca bölümün gelişmeleri:
Eylül ve Burak evlendi. Engin tutuklandı. Nakliyecinin suçu üzerine almasıyla Haşmet ve Engin serbest bırakıldı. Engin ve Ezgi barıştı. Bu süreçte Alper Engin'in nasıl Haşmet'in yanında çalışmaya mecbur kaldığını ilk kez öğrendi, biz de Alper ve Engin'in arkadaşlıklarının geçmişiyle ilgili yeni şeyler öğrendik. Burak'ın evlendiğini öğrenen ve Eylül'den hakaret işiten Simge intihara kalkıştı, Ayla'nın görüp hastaneye yetiştirmesiyle kurtarıldı. Canan kızının Leyla olduğundan emin oldu. Leyla'nın ağzını aradı, Leyla sert tepki verdi. (Haşmet Burak ve Eylül'ün evlendiklerini öğrendi.) Haşmet muhbirin peşine düştü. Alper'i yakalamak üzereyken Canan Alper'i kurtardı. Alper, Canan'ın Leyla'nın annesi olduğunu öğrendi ve Haşmet'in yasadışı yönünü Canan'a anlattı. (Salih Hakverdi ve Alper'in ekip olduğunu öğrendi.) Salih Haşmet tutuklanmaktan kurtulunca onu ortadan kaldırmak üzere silah bulmaya girişti. Alper B planını devreye soktu ve Engin'e onları kendisinin ihbar ettiğini söyledi.

Şimdi gelelim detaylara...

Bölümün genel havası
Dizinin şu yönü takdire şayan: Her bölümde bir sürü gelişme oluyor, sırlar açığa çıkıyor, birileri bilmedikleri bir şeyler öğreniyor.  Sağdan sola dönüyorsun hop önemli bir şey. Bu bölümde de heyecan ve tempo vardı. Haşmet'in elini kolunu sallaya devire hapisten kurtulması gibi hoşumuza gitmeyen şeyler olduğu gibi, Canan'ın Alper'le "Şimdi Haşmet'e karşı ne yapıyoruz" gibi kendini hemen onların yanında konumlamasına benzer tatlı üstü kaymak tadında hoşluklar da vardı. Canan'ın ekibe yani Alper, Leyla, Hakverdi ve Ezgi'den oluşan ekibe katılmasıyla sanki olaylar hızlanacak gibi.

Nikahımıza kaldığımız yerden devam
Bölüm geçen bölümün final sahnesiyle açıldı. Alper yıldırım nikaha Edirne'den yıldırım hızıyla yetişmişti fakat bu onun nikaha engel olmasına yetmedi. Eylül gözyaşı dökse, Burak'la kavga edip tartışsa da sonradan kendisini almaya gelen Mercan ve Alper'le geri dönmedi. Eylül'ün dinamikleri karışık. Alper hem kızgın hem bir yandan hak da veriyor. Zaten tam Alper'i affetmişti ki Berna'nın uyanması Eylül'ün kavgasını tekrar başlattı. E, Alper ne yapsın, Berna'yı yani kızının annesini evden mi kovacak? Eylül'ü bir öğrenci yurduna yerleştirebilirdi ama Eylül'ün başına buyruk davranışları yüzünden sonrasında güvenemezdi ve denetleyemezdi. Herkes için zor bir durum. Artık evli, çocuksuz ama yine mutsuz bir Eylül var.

Canan ve Leyla'nın karşılaşması
Canan Leyla'nın kızı olduğunu anladıktan sonra hızla ofisten çıktı ve arabaya binerek bir ağlama krizi yaşadı. İlginç olan, burada yaşadığı üzüntüye, duygu şiddetine eşdeğer bir heyecanı Leyla ile telefonda konuşurken ya da yüzyüze ilk gördüğünde yaşamaması. Yani evet hep konuştuğu ve gördüğü Leyla, ama artık başka gözlerle görüyor kızını, yıllar yıllardır görmediği kızı olduğunu bilerek bakıyor artık ona. Malum bir şeye birkaç türlü bakabiliyoruz. Önce bir kendimiz bakıyoruz, sonra başkalarının gözünden bakıyoruz, başkalarının ne düşünceğini tahmin etmeye çalışarak. Şimdi Canan'ın da edindiği bu yeni bilgiden sonra Leyla'ya sesini ilk kez duyuyormuş gibi, yüzünü ilk göz görüyormuş gibi dikkatle, heyecanla yaklaşması lazımdı. Bebekken bıraktığı yüzün nasıl değiştiğini, aradaki kayıp yılları Leyla'nın yüzünde görmeye çalışarak. Leyla eve gelip içeri girdiğinde, Canan arkasından, saçlarına vb. bakabilirdi, salona bakmak yerine. Evet, anlaşılan sakinleştirici almış ve belki de donuklaştı. Ama yine de her an aklı fikri Leyla'da değildi. Yani tam beklediğim gibi değildi Canan.

Berna ve Alper
Alper ufak yoldan Berna'ya kapıyı gösterdi. Berna "Hayat bana ikinci bir şans verdi, sen veremez misin?" dediğinde Alper "Bizim artık bir olurumuz kalmadı Berna, bundan sonra bir süre misafirimsin, o kadar." dedi. Şimdi bu durumda Berna bu evde misafirse, bir süre sonra gidecek demektir. Nereye, nasıl gidebilir, dizide bu konuda bir ipucu yok. Ayrıca bu, Çiçek de bu evden gidecek mi demek oluyor? Çiçek ve Berna gittiğinde, Çiçek hem yeni bir eve, hem de babasız yeni bir düzene alışmak zorunda kaldığında Alper bu evde Leyla ile rahat rahat yaşayacak mı? Ya da Çiçek'ten annesiyle kendisi arasında bir seçim yapmasını mı isteyecek. Çiçek'in 8 aydır yoksun kaldığı annesini seçmek yerine kendisiyle kalmayı seçeçeğini mi düşünüyor. Alper'in ne düşündüğü hakkında henüz yeterince bilgi yok. Gelecek bölümlerde netleşir herhalde.

Ezgi ve Engin
Ezgi Haşmet tutuklanınca Engin'i bulmak için evine koştu. Engin de eve yeni gelmişti. Ezgi içeri girdi. Kapı kapandı. Hemen çıkman lazım diyor. E sen içeri girmeden Engin'i dışarı çekseydin ya. İki dönüm içeri girince iki saat çıkamadınız tabii. Aslında neticede Engin'in kaçmaması iyi oldu ama Ezgi bunu nereden tahmin etsin. Bu süreçte Engin kurtulsun istiyorduk, çünkü masumdu, bu yolun gönüllü yolcusu değildi, mecburiyetten 'içerde'ydi. Dolayısıyla Engin kurtuldu, sevindik. Gerçi Alper diyor ki, ben zaten Engin'in katil olduğuna hiç inanmadım. Hakverdi'yi kurtardığı için artık Engin'in katil olmadığına emin gibiler ama Engin 9 yıldır Haşmet'in yanında, acaba hep bir şekilde Haşmet'in kendisine öldürme görevi verdiği kişileri hep kurtardı mı?  Haşmet'in Engin'e böyle görevler verdiği Hakverdi'den belli. Yani aslında gerçeğin ne olduğunu ekip de biz de bilmiyoruz.

En son nerede görüldüler?
Alper ve Engin - Restoranda. Karşılaşıp sarıldıktan sonra, Alper Engin'e onları kendisinin ihbar ettiğini söylerken.
Leyla - Şirkette. Alper'le telefonda konuşurken. (Alper'in baskından kurtulduğunu öğrendi. Alper ona bir "B planı" olduğunu söyledi.)
Canan - Alper ile kafede, Haşmet'in karanlık yüzünü öğrenirken ve Leyla'nın annesi olduğunu söylerken.
Haşmet- Ofisinde. Sinirlenirken. (Rıdvan'la telefonla görüşmüş. Rıdvan polisin görüşmeye gelmediğini Haşmet'ten öğrenmiş.)
Ayla, Simge, Hakverdi, Eylül - Sabah, kahvaltı masasında. Ayla Eylül'e atar tutar gider yaparken.
Salih - Simge için gittikleri hastanede telefonda gizli gizli silah siparişi verirken. (Hakverdi suçüstü yaptı)
Ezgi - Sabah, Engin'in evinde, Leyla'ya Haşmet'in ihbarcıyı bulmak üzere olduğunu mesajını çekerken.

Bundan sonra ne olur, yeni bölüm tahminleri
Yeni bölüm fragmanları, özeti çıktı. Berna artık kartını açık oynayacak, Leyla ile konuşmaya gelmiş. Herhalde Çiçek üzerinden ve kendi durumu üzerinden empati yaptırarak Leyla'nın çekilmesini sağlamaya çalışacak. Leyla bu durumdan etkilenebilir ama Alper'le aralarında epey şeffaf bir ilişki oldu, Berna'nın gelip kendisiyle konuştuğunu -Berna'nın olası ricasına rağmen- söylerse iyi eder. Sonra yine ne karar verirse versin. 
Birkaç yazımda yazmıştım, Engin de ekibe katılsın, hep beraber Haşmet'i yakalatsınlar diye. Özete göre Engin bu yönde davranmayacak, öyle anlaşılıyor. Bunda da Haşmet'in daha önceden Engin'e karşı savurduğu tehditlerin ve Haşmet'in acımasızlığını bilmesinin etkisi var herhalde. Yine Alper'i bu işlerin peşini bırakmaya ikna etmeye çalışacak gibi görünüyor.
Alper ihbarı üzerine aldığı için Engin'in işin içinde Ezgi'nin de olduğundan bir süre haberi olmayabilir ama Ezgi'nin bu sırrı fazla saklamak isteyeceğini sanmam.
Salih silahı bulmuş anlaşılan ama sonrası o ve Hakverdi'nin umdukları gibi gitmeyecek görnüyor.

Bölümdeki esaslı repliklerden bazıları
"Ben sana uydum. Çünkü ne istediğimi biliyorum." (Burak, Eylül'e, odasında)
"Artık akşamları bana döneceksin. Belki birlikte çalışırız." (Alper, Leyla'ya, kafede)
"Alper benden gittiyse benim yüzümden. Ailesine ihanet eden benim. Mücadele etmesi gereken de benim." (Berna, Onur'a, kafede)
"Benim yasadışı birşey yaptığımı düşündün ve yine de beni uyarmak istedin, öyle mi." (Engin, Ezgi'ye)
"Dilim çok sivridir benim. Ağzımı açarsam zaptedemem diye çıkmanı istedim." (Eylül, Simge'ye, Burak'ın odasında)
"Bizim şirketteki çaycının bile benim üstümde daha fazla emeği var" (Leyla, Canan'a, Canan'ın evinde)
"Benim gibi ezilmesini istemedim. Belki bir şansı olur diye düşündüm." (Canan, Alper'e, Leyla hakkında, kafede)
"Evet, seni çok yanlış anladım. Ve gerekçelerinden emin olana kadar, bu evlilik sadece formalite" (Burak, Eylül'e)
"Hatırladıkça utanıyorum. Hatırladıkça Alper'in yüzüne bakamıyorum. Ben nasıl böyle bir salaklık yaptım kendime inanamıyorum"
(Berna, Onur'a, kafede)
"Hayatta en önemli şeyin disiplin ve çalışmak olduğunu zannediyordum. Kendimi çalışmakla tedavi ettim. Başka türlüsünü de
bilmiyordum."  (Canan, Alper'e, kafede)

 

Bölüm no: 15
Yayın tarihi: 12.12.2016 pazartesi
Bölüm etiketi: #BanaSevmeyiAnlat

 

Oyuncu kadrosu Genel Bilgiler Haftalık Dizi Programı