1001 Tv 20.11.2019 Azize
Azize

Hande Erçel ve Buğra Gülsoy'un başrollerini paylaştığı, Süreç Film imzalı Azize 19 Kasım Salı akşamı Kanal D'de ilk bölümüyle ekrana geldi. Tüm ailesini kaybetmesine neden olanlardan intikam almaya çalışan Azize'nin hikayesini anlatan dizide neler yaşandığına, öne çıkan repliklere, dizinin aldığı reytinge ve izleyici yorumlarına yakından bakalım:

Melek küçük bir kızken, komiser olan babasını, onun ölüm haberiyle fenalaşan hamile annesini ve yeni doğan ikiz kardeşlerinden birini kaybetmiştir. Babasının yardımcısı olan komiser Okan'ın önerisiyle hem kardeşi hem kendisi güvenlik nedeniyle kimliklerini değiştirmişlerdir. Yeni adıyla, Azize hemşire kardeşi ise boksör olmuştur. Kardeşi Yiğit büyüdükçe babasını kimlerin öldürdüğünü araştırmaya başlamış ve Alplanlar adına ulaşmıştır. Azize, kardeşinin Alpanlardan uzak durması için uğraşı ama bunu başaramaz. Yiğit, babasının katili olan Balkan Alpan tarafından üzerine atılan suçla hapse girer ve onun suçunu üstlenmeyi kabul etmediği için dövülerek komaya sokulur. Azize o zaman hem kardeşinin hem de anne ve babasının intikamını Alplanlardan almak için kendine söz verir. 
 

 


Devlet hastanesinde başhemşiredir. Hapishaneye yaptığı rutin aşı ziyareti Balkan Alpan'ın tahliyesine denk gelir. Tahliye sırasında Okan Başkomiser, Balkan'ı vurmak ister ama yanlışlıkla kardeşi Kartal'ı vurur. Azize hemen müdahale eder ve Kartal'ın hayatını kurtarır. Aklında olan Alpanların içine sızmak ve Balkan'a yaklaşarak onu felç bırakmak ve kardeşine yaşattığını, ona yaşatmak vardır.
 
Alplanlar başka kimse güvenemedikleri için, Kartal'ın hayatını kurtaran bu hemşirenin onun geri kalan tedavisi boyunca da yanında olmasını isterler ve Azize'yi evlerine götürürler. Azize Balkan'a yaklaşmak için fırsat kollamaktadır. Onu sık sık çevresinde gören Balkan'ın, onu taciz ettiği bir sırada bıçaklayarak öldürür. Bu cinayetin bir tanığı vardır ve Azize bunu şakağına dayalı olan silahla öğrenir.
 


REPLİKLER

Azize - Biz kötüler kadar cesur olamadığımız için dünya böyle bir yer.
 
Tuna (Azize hakkında) - Ben böyle inat görmedim.
Ceyda - Yemin ederim, bizden büyük Arnavut çıktı kız.
 
Tuna (Azize'ye) - "Sendeki inat sanma, Arnavut'la tanış" derler. Duydun mu sen onu? Duvar olmaz, omuz bulmazsa dedesinin inadına tutunur, kalkar benim yeğenim.
Azize - Bir de inadı meşhur Azrail var. Duydunuz inşallah.
 
Okan - Kendilerine "aile" diyorlar diye aile mi zannediyorsun sen onları? Akşam oturup televizyon mu seyrediyorlar? Ben sana söyleyeyim ne yaptıklarını. Odalarına kapanıp katliam planlıyorlar. Anladın mı?
 
Azize - Hadi Azize! Melek için yapacaksın. Babanın küçücük kızı için, annen için yapacaksın, Yiğit için... Yaşayamadığı her gün için... Ondan çalınan ömrü için...
 
Kartal - Sen.
Azize - Anlamadım?
Kartal - "Siz" değil, "sen" de. 
Azize - Böyle iyi.
Kartal - Sana iyi. Gördün işte. Bizim buralarda hayat bir kurşun boyu kadar. "Siniz, sunuz..." Her kelimede üç harflik vaktimi yiyorsun.
 
Azize (Balkan'a) - Ben Mehmet Komiser'in kızı Melek, öldürdüğün adamın. Dünyanın en iyi babasının kızı. Ama o yüzden burada değilim. Senin suçunu üstlenmedi diye döve döve komaya soktuğun Yiğit'in ablasıyım ben. Hayatını çaldığın o çocuğun ablasıyım. Gözlerime bak! Gözlerime bak! Sen dünyanın en pislik insanın. Bunu bilerek öl. Mezarının başında bir kişi bile olmayacak. Bir kişi ağlamayacak; çocukların bile. İğrenç birisin sen. 

 

REYTİNG

Azize; Kadın, Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, Elimi Bırakma ve Çocuk dizileriyle rekabete girdiği Salı akşamında AB ve ABC kategorileriinde en çok izlenen 10 program arasına girerek, Total'de ise dışında kalarak yarışa başladı. Tüm kategorilerde 3 bandında, zayıf bir açılış yapan dizi en yüksek oranına Total'de ulaştı. Total'de 3.85 reytingle on birinci olan dizi, AB'de 3.29 reytingle dokuzuncu ve ABC1'de 3.50 reytingle sekizinci sırada yer aldı.

İlk bölümün hemen ardından yayına başlayan tekrar bölüm ise  Total ve ABC1 kategorilerinde 1 bandında, AB'de 1 barajının altında izlenerek ve hiçbir kategoride ilk otuz program arasına giremeyerek, ikinci bölümde hızlı bir yükseliş gerçeklştireceğinin sinyalini veremedi. 
İZLEYİCİ YORUMLARI

Azize'nin ilk bölümü sırasında #Azize etiketi altında sosyal medyada çok sayıda yorum yapıldı. Yapılan yorumlarda zleyicilerin dizinin hikayesini, başrol oyuncuları arasındaki uyumu ve performansları beğendiği ama yoğun şiddet sahnelerinden rahatsız olduğu görüldü.


Siz Azize'nin ilk bölümünü nasıl buldunuz? En beğendiğiniz sahneler, etkilendiğiniz replikler hangileriydi? Eleştirileriniz neler? Yorum bölümünde bizlerle paylaşmayı unutmayın. - 1001 Tv

 

Azize Azize

Paylaş

 

Tüm Azize Bilgileri