Atiye hakkında merak edilenler

1001 Tv 9.12.2019 Atiye
Atiye

Netflix'in ikinci orijinal Türk dizisi Atiye / The Gift 27 Aralık'ta izleyiciyle buluşmaya hazırlanıyor. Dizi hakkında neler biliyoruz, nasıl bir süreçten geçti? Hatırlayalım.
 
Her şey, 21 Kasım 2018'de Netflix Türkiye'nin, platformun diğer orijinal projelerinde yer alan güçlü kadın karakterlerle birlikte Beren Saat'in de yer aldığı özel bir video yayınlayarak: "Ne derlerse desinler, hep istediğin gibi ol. Ama en çok birilerinin ilham kaynağı ol. Hoş geldin! Biz de seni bekliyorduk." demesiyle başladı. 
 
Netflix'in Beren Saat'inde aralarına katıldığını duyurusundan 4 ay sonra, 25 Mart 2019'da Netflix, Beren Saat'le gerçekleştireceği dizinin adını, konusunu, oyuncu kadrosunu, künyesini ve çekimlerin İstanbul'da başladığını; başta, dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğu olan ve 2018'de UNESCO dünya mirası kalıcı listesine alınan Göbeklitepe olmak üzere, Güneydoğu Anadolu’nun çeşitli şehirlerinde çekimlerine devam edileceğini duyurdu. (Dizinin çekimleri 23 Mart'ta başladı.)

Beren Saat, çekimlerin sürdüğü Antep ve Adıyaman'dan sosyal medyada çeşitli paylaşımlar yaptı ve Haziran ayında, ilk sezon çekimlerinin bittiğini yine bir sosyal medya paylaşımıyla duyurdu. 

 
Dizinin 8 bölümden oluşan ilk sezonunun yayın tarihi belli olmadan 2. sezon çekimleri de Temmuz'da başladı ve çekimler Ekim'e kadar devam etti. 
 
Netflix, Atiye'nin ilk teaser'ını 17 Kasım 2019'da yayınladı ve dizinin yayın tarihini (27 Aralık 2019 Cuma) duyurdu. Teaser'da sadece Beren Saat'in canlandırdığı Atiye'nin bir sembol çizdiğini gördük. 
Atiye'nin ilk fragmanı ise 28 Kasım'da yayınlandı. 39 saniyelik fragmanda Atiye'nin ve Mehmet Günsür'ün canlandırdığı arkeolog Erhan'ın tanışmasını, Atiye'nin hayatı boyunca çizdiği bir sembolden söz edişini, Metin Akdülger'in canlandırdığı sevgilisinin de yer aldığı sergi sahnelerini, Atiye'nin yaşadığı hezeyanları ve Göbeklitepe'ye gelişini gördük. Ve tanıtım, Erhan'ın "Atiye, kimsin sen?" sorusuyla sona erdi. 
 
Aynı gün, Netflix diziden dört yeni görsel yayınladı ve yeni basın bülteninde dizinin başrollerinde Beren Saat'le birlikte Mehmet Günsür'ün de yer aldığı ve ana kadroda Meral Çetinkaya'nın da bulunduğu bilgisini ekledi.  
 

13 Aralık günü dizinin afişi ve tüm kadrosnun yer aldığı, geniş ilk sezon fragmanı yayınlandı.

17 Aralık akşamı tüm oyuncu kadrosu ve ekibin yanı sıra, çok sayoda davetlinin katılımıyla Atiye'in galası yapıldı. 

 
Atiye'nin konusu ne? Kadroda kimler yer alıyor? Hangi romandan uyarlandı? 
 
Dizinin Netflix Türkiye'deki adı Atiye iken uluslararası platformlarda The Gift adı kullanılıyor. 
Şengül Boybaş tarafından kaleme alınan “Dünyanın Uyanışı” adlı kitaptan esinlenerek hazırlanan dizinin oyuncu kadrosunda Beren Saat'in yanı sıra Mehmet Günsür, Metin Akdülger, Melisa Şenolsun, Başak Köklükaya, Civan Canova, Tim Seyfi ve Meral Çetinkaya yer alıyor. 
 
Bu sezon TV8'de ekrana gelmeye hazırlanan 'Doğduğun Ev Kaderindir' dizisini de hazırlayan OG Medya tarafından, Netflix'in ilk orijinal Türk dizisi 'Hakan: Muhafız'ın da yapımcısı olan  Onur Güvenatam’ın tarafından hayata geçiriliyor.
 
Projenin baş yürütücülüğünü Özge Bağdatlıoğlu ile birlikte, yine Hakan: Muhafız'da da imzası bulunan senarist ve yapımcı Jason George; yapımcılığını ise Alex Sutherland üstleniyor. Jason George ve Nuran Evren Şit’in birlikte kaleme aldıkları dizinin ilk sezonunun yönetmen koltuğunda Ozan Açıktan ve Gönenç Uyanık oturuyor.
 
Konusu
 
Atiye, ailesi ve sevgilisi Ozan ile İstanbul'da sade ve mutlu bir hayat sürmektedir, ta ki dünyanın en eski tapınağı Göbeklitepe’de yapılan bir keşifle hayatı değişene kadar. Bölgedeki kazı çalışmalarını yürüten arkeolog Erhan, Atiye ile Göbeklitepe arasındaki mistik ilişkiyi gözler önüne seren bir sembol keşfeder. Atiye ona bambaşka bir kapı açan bu gizemli olayın peşine düşerek antik tapınakta geçmişini aramaya karar verir. Bu gizem perdesi aralandıkça Atiye’nin karşısına çıkan olaylar ona geçmişle geleceği, gerçek ile ruhani arasındaki her şeyi sorgulatacaktır.

 
Nasıl İzlenecek? 

Dünyanın en büyük dijital içerik yayın platformu olan ve ücretli üyelik sistemiyle çalışan Netflix, 2016 yılından beri Türkiye'ye de alt yazı ve dublaj seçenekleriyle yayın yapıyor. Yayınladığı yapımlara ait bölümlerin tamamını üyelerine aynı anda sunan platform, Atiye'nin sekiz bölümden oluşan ilk sezonunun tamamını, 27 Aralık Cuma günü tüm dünyaya aynı anda yayınlayacak.  

Atiye

 

Oyuncu kadrosu Genel Bilgiler Haftalık Dizi Programı