Arka Sokakların sürpriz başarısı

Işınla Bizi Scotty 7.05.2016 Arka Sokaklar
Arka Sokaklar

Reytinglerde son günlerin en çok konuşulan konularından biri kuşkusuz "Arka Sokaklar"ın başarısı. 10. sezonundaki dizi reytinglerinin düşmeye başlamasıyla geçen sezon sonunda yayıncısı Kanal D tarafından sonlandırılmış; kanal, dizinin final kararını açıklamış; ardından yapım firması Erler Film final haberinin doğru olmadığını duyurmuştu. Bir süre de yayına devam edeceği yeni kanal isimleri dolaşmıştı medyada.

 
"Arka Sokaklar", birikmiş 400 bölümüyle sürekli tekrarı yayınlanan ve tekrar bölümleri ciddi reytingler alan bir dizi. Prime Time'da önceki sezonlarda gerileme yaşamış olmasına rağmen yaz boyunca aldığı yüksek tekrar reytingleriyle kanalına yeniden umut vermiş olmalı ki bu sezon da sürpriz bir kararla Kanal D'ye geri döndü ve sezona iyi bir başlangıç yaptı. Sezon boyunca da 10. sezonundaki bir dizi için fena sayılmayacak sonuçlar aldı. Son iki haftaya kadar... 398, 399 ve bu haftaki 400. bölümüyle meydana gelen olaylar televizyon tarihimizde belki de hep hatırlanacak.
398. bölümün fragmanı ve basın bültenine göre dizinin ana karakterlerinden olan Hüsnü Çoban vuruluyordu. Görüntüler medyada yer alır almaz sosyal medyanın da tepkisi büyük oldu. Konu uzun süre Twitter gündeminde yer aldı. Facebook'ta "cenazesine katılacaklar" grupları oluşturuldu.  "Arka Sokaklar" seyircisinin on yıllarını, neredeyse her gün beraber geçirdikleri bir karaktere vefalarından ve muhtemelen genel televizyon izleyicisinin gündemi bu kadar meşgul eden bir olaya karşı merakından "Arka Sokaklar" 399. bölümü TOTAL'de 9,53 ve Ab'de 7.18 reytingle her iki grupta da gün birincisi olarak belki de tarihinin en büyük başarısını elde etti. 
 
Dün akşam yayınlanan, Hüsnü Çoban'ın akıbetinin ne olacağının belli olduğu, 4. kez dalya dediği bölümüyse sezon boyunca çok az dizinin yaşayabildiği bir başarıyla iki haneli reytinglere çıktı. TOTAL'de 10.15'le Survivor'ı, Karagül'ü, Kiralık Aşk'ı arkasında bırakarak yine günün en çok izlenen yapımı oldu. Bu hafta AB'de Survivor'a geçildi ama çok uzun zaman boyunca ilk ona girmekte zorlandığı, iddiasız olduğu AB grubunda 6.52 reytingle günün en çok izlenen 2. yapımı olmayı başardı. Sezon sonuna doğru, Hüsnü Çoban'ın vurulmasıyla yaşadığı bu büyük yükselişin efsane diziyi sonraki sezona taşayacağına kesin gözüyle bakabiliriz elbette.

Haftanın kalanında reyting listelerinde ne olup bittiğine de hızla bakacak olusak; en büyük sürprizlerden birini de Fox Tv'nin iddialı dizisi "Kalbim Yangın Yeri"nin yaptığını görürüz. "Karagül"ün yapım firması Avşar Film'in uzun zamandır hazırlığını sürdüdüğü dram türündeki dizi ilk bölümüyle TOTAL'de on dokuzuncu, AB'de kırkıncı sırada yer alabildi; her iki grupta da 2.0 reytingin altında kaldı.

 
Hafta boyunca en çok izlenen diziler: Cumartesi akşamı Kanal D'nin yeni dizisi "Tatlı İntikam" her iki grupta da 4.50'ye yakın reytinglerle en çok izlenen dizi oldu. Mütevazı sonuçlar alsa da "Kırgın Çiçekler" ise Pazartesi 'nin en çok izlenen dizisiydi. Çok başarılı bir sezon geçiren, zaman zaman Survivor'a geçilse de Salı akşamlarını çoğunlukla birinci bitiren  "Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz" yaz ayları yaklaştıkça izleyici kaybı yaşamaya başladı. Bu hafta her iki grupta da 6.50+ reytingle günün en çok izlenen 2. yapımı oldu. "Diriliş Ertuğrul"un tartışmasız başarısı ise sürüyor. TRT'nin tarihi dizisi 2. sezonunda en çok izlenen dizi olmayı sürdürerek TOTAL'de 9.06, AB'de 13.55 izlenme oranlarına ulaştı. Perşembe, haftanın en çalkantılı akşamı. İki grupta zirvede yer alan diziler birbirinden çok farklı olduğu gibi, özellikle AB'de geceyi kimin birinci bitireceği de hemen her hafta sürpriz. Şunu söyleyebiliriz ki hiçbir yapım çok göz kamaştırıcı sonuçlara ulaşamıyor. Bu hafta, Perşembe akşamı "Kurtlar Vadisi Pusu" 6.03 reytingle TOTAL'in en çok izlediği yapım olurken "Kördüğüm" de 4.79 reytingle AB'nin en çok izlediği dizi oldu. Her iki dizi de diğer grupta orta basamaklarda yer aldı. Cuma akşamıysa, yazının başında da genişçe değindiğimiz gibi, "Arka Sokaklar" her iki grupta da günün en çok izlenen dizisi oldu. - 1001 Tv
 
 

Arka Sokaklar

Paylaş

 

Tüm Arka Sokaklar Bilgileri