Anne'nin başarısı

Işınla Bizi Scotty 9.11.2016 Anne
Anne

Anne bu hafta izleyici sayısını daha da artırdı ve tüm gruplarda reytingini 10.0 üzerine çıkardı. Geçen hafta yayınlanan 2. bölümüyle de, en çok izlenen dizilerden olan Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz'ı geçmişti ama Eşkıya seyircisinin bir kısmının Beşiktaş-Napoli maçına kaymış olma ihtimali de vardı bu galibiyette elbette. Dolayısıyla rekabetin asıl şekli bu hafta belli olacaktı. 

 
Star Tv'de 3. bölümü yayınlanan Anne, TOTAL'de 10.78, AB'de 10.81 ve ABC1'de 11.95 reyting alarak hem günün en çok izlenen yapımı oldu hem de şu an için haftanın en çok izlenen dizisi durumunda. Hatta, Diriliş Ertuğrul geçen haftaki izleyicisini aynı oranda korursa Anne bu reytinglerle TOTAL'de tüm haftanın en çok izlediği dizi olabilir.
 

Anne'nin bu başarısı ekranlarda son iki sezondur görülen bir manzarayı da farklılaştırıyor. Yerli dizilerin kadın izleyicinin tercihi olduğu, dizi ilzeyicisinin çoğunlukla kadın olduğu gibi bir yargı var. Üretilen içeriğin çoğunun kadın ve genel olarak aile hedefli olduğu söylenebilir ama iki yıldır çok yüksek oranda izlenen, iki haneli reytinglere ulaşabilen yapımlar, merkezinde erkek karakterlerin olduğu ya da  daha çok erkek izleyiciyi hedefleyen yapımlar olmuştu. Diriliş Ertuğrul özellikle geçen yıl, hiçbir dizinin ulaşamadığı oranlara ulaştı. Ardından Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, haftanın en çok izlenen ve yine iki haneli rakamlara ulaşabilen 2. dizisi olmuştu. Bu sezon da benzer bir olay İçerde ile yaşandı. Başladığı haftadan itibaren hızla yükselen dizi kısa sürede iki haneli oranlara ulaşmayı başardı. 

 
Yerli dizi izleyicisinin çoğunlukla kadın olduğu algısı sebebiyle, merkezinde kadın karakter olan ya da kadın izleyiciyi hedefleyen dizilerin çok sayıda ve birbirine benzer olarak üretilmesi hedef izleyiciyi bıktırmış olabilir ya da seçeneğin çokluğu izleyiciyi bölüyor olabilir ama Karagül'ün ilk sezonlardaki başarısından bu yana bu denli yüksek oranlara ulaşabilen, tüm izleyiciyi kendisine çeken bir yapım olmamıştı. Med Yapım-MF Yapım tarafından hazırlanan, başrollerinde Cansu Dere, Vahide Perçin ve Beren Gökyıldız'ın yer aldığı, Japon Mother dizisinin uyarlaması olan Anne bu eğilimi kırmayı ve manzarayı değiştirmeyi başardı. Anne, şu an için TOTAL'de ve ABC1'de haftanın en çok izlenen dizisi.
 
Geçtiğimiz sezonun en çok izlenen 2. dizisi olan Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz da hâlâ çok güçlü devam ediyor. ATV dizisi geçen hafta Beşiktaş-Napoli maçına kaptırdığı seyircisinin de dönmesiyle TOTAL'de 9.01, AB'de 9.10 ve ABC1'de 10.24 reytingle tüm gruplarda ikinci olmayı başardı.
 
Salı akşamının diğer bir dizisi Hayat Şarkısı geçen sezonundaki kadar başarılı olamasa da AB ve ABC1'de hâlâ iyi oranlar alıyor. Kanal D dizisi AB'de 5,13 reytingle beşinci, ABC1'de 4,79 reytingle yedinci sırada. Bunlar dizinin alışık olduğu oranlar ama TOTAL'de bir gerileme var. Seyircisinin bir kısmını Anne'ye kaptırıyor gibi görünen Hayat Şarkısı'nın TOTAL'de aldığı oranlar 3.60-3.80 civarına geriledi ve dizi 10. sıraya yerleşti.
 

Anne'nin ve benzer bir şekilde İçerde'nin başarısının gösterdiği önemli bir şey daha var. Geçtiğimiz sezon boyunca Pazartesi ve özellikle Salı günleri çok zor olarak anılan günler oldular. O kadar ki, o günde yayına başlayıp başarılı olamayan diziler için günün hatalı seçildiği, başka bir günde olsa başarılı olabileceği söylendi.  Önce İçerde, ardından da Anne zor gün, zor rakip gibi faktörlerin çok önemli olmadığını; başarının rakiplere değil, üretilen işe bağlı olduğunu kanıtladılar. Fark yaratan, ekrandaki kaliteyi artıran yapımlar, mevcut seyirciyi kazanmakla kalmıyor; ekrandan uzak duran yeni seyirciyi de çekmeyi, tv izleyicisini artırmayı yani kendi seyircisini yaratmayı da başarıyorlar.

Paylaş

 

Tüm Anne Bilgileri