Uzunçorap 5.11.2016 Bana Sevmeyi Anlat
Bana Sevmeyi Anlat

Bu bölüm de geçen bölüm gibi heyecanlı, sürükleyici, temposu yüksek, bir sürü önemli gelişmenin olduğu bir güzel bölümdü. Hüp diye başladı, şıp diye bitti. Gelelim bölümün detaylarına.

Alper hemen ikna olmadı
Bölüm geçen haftanın final sahnesiyle başladı. Fragmanlarda da görmüştük, Alper'i oraya çağıran Hakverdi imiş. Hakverdi başına geleni ve bildiklerini Alper'e anlattı. Alper tam ikna olmadı. Hakverdi de Leyla'nın, Haşmet ve adamları tarafından darp edilmesine tanık olduğu Gürkan'ı hatırlatıp Alper'e "Gürkan'ı sor soruştur ara bul, bulamazsan gel beni bul. O zaman konuşalım senle." dedi. Bunun üzerine Alper Gürkan'ın eşinin evine gitti. Kadının Gürkan'dan 1 aydır haber alamadığını öğrenince Hakverdi'ye hak verdi. Fakat Alper'in bir tek bununla ikna olması ikna edici olmadı.

Leyla'yı hatırlasaydı
Dizi flashbackleri yerli yerinde, keyifli kullanıyor. Burada da Alper'in Leyla'nın tanık olduğu olayı anlatışını hatırlayıp bunun Alper'i ikna olmaya bir adım daha yaklaştırdığı gösterilebilirdi. Hem Leyla da aklanmış olurdu. Şöyle ki, geçen bölüm için yazdığım yazıda bahsetmiş miydim, hatırlamıyorum ama Haşmet'le karşılaşmaları ve konuşmalarından sonra, Haşmet Leyla'yı, tanık olduğu o olayı yanlış anladığına inandırınca, Leyla herkesin gözünde olayları abartan, yanlış yorumlayan, fevri, sorumsuz, kaprisli bir insan durumuna düşmüştü. Halbuki herkes anlayacak ki Leyla haklıymış. Alper'in de buna hak verişini görebilirdik.

Alper Engin'i bir kalemde sildi
Alper Hakverdi'nin anlattıklarıyla hem Haşmet'i hem Engin'i karşısına aldı. Engin onun bunca yıl, hatta çocukluktan arkadaşı, en yakın arkadaşı. Dolayısıyla öğrendikleriyle hiç mi sarsılmaz. Gerçi Eylül ve Burak için gittikleri karakolda Engin'e "Bildiklerime karşın ne kadar sakin olduğumu bilsen şaşarsın" dedi ama hiç üzüntü yok Alper'de. Kızgınlık, çokça da alay var. Tuhaf. Leyla'ya tutumu da tam yerine oturmuyor. En başta Leyla'ya karşı dostça ve sevecendi, özenliydi. Sonra Engin'in söylediklerini yarım yamalak tanık olduklarıyla birleştirip Leyla'dan uzaklaştı ve sertleşti ama gelinen şu noktada Hakverdi'nin Leyla ve kendisi hakkında söyledikleri, Leyla'nın karşısında onca çırpınışı, Berna'ya söyledikerini duymasına rağmen Alper hala Leyla'ya buzdan hallice. Hakverdi'nin "Leyla'yı korumak için ondan uzak durmalısın" demiş olması bu tutuma hak vermek için yeterli değil.  Uzak durabilir ama sevecen olabilir. Alper sanki hala Leyla'ya kızgın. Eylül'ün karakol olayında da öyleydi, tahammülsüzdü.

Engin başka, Onur başka
Bölümün diğer önemli olaylarından devam edelim. Engin ve Onur para tesliminde kavga ettiler. Onur "tencere dibin kara seninki benden kara" muamelesi yaptı Engin'e. Kendisinin işe yaramaz bir dost olduğunu kabul etti ama Engin'in de aynı durumda olduğunu "Alper'i senden kim koruyacak" diyerek ifade etti. "Alper şansız bir çocukmuş, hayatında bütün kısa çöpleri çekmiş. Ben onu anca sarsarım, sen nakavt edersin. O yüzden ikimiz de susucaz." dedi. İkisinin arasındaki fark şu ki, Engin bu durumdan memnun değil ve Alper'e gerçekten değer veriyor, onu yakını görüyor; Onur ise Alper'i hiç umursamıyor. Aslında Onur sadece Berna'yı umursuyor gibi. Rüzgar'ın kaçırılma olayında annesini de pek umurmasamadığını gösterdi. Annesi Gülsüm de bunu söyledi, Rüzgar'ın oğlunun tefecilere borcu yüzünden kaçırıldığını Ayla'dan öğrendikten sonra Onur'u eve çağırıp "Ben bütün gece burada acı çektim, vicdan azabı çektim, sen umursamadın, senin yüzünden ömrümde ilk kez gördüğüm birinin dilnden tokat yedim" dedi, o tokadı Onur'a ciro etti.

Engin'in şaşırtıcı hamlesi
Onur'la tartışması sonuncunda Engin hiç beklemediğim bir şey yaptı. Sözde Haşmet güçlü, çevresi geniş adam ama Rıdvan dediği adamdan başka tanıdığı yok. Engin ise Nihat adlı komiser bir arkadaşını arayıp ona durumu epey yalan katarak da olsa anlattı ve Haşmet'in sözünden çıkıp Onur'dan Alper'in öcünü almak üzere Rüzgar'ın tefeciler tarafından kaçırılma olayının organize suçlara sevkedilmesini sağladı. Haşmet'e yaramasıyla neticelenip kapanıp gidecek diye baktığım bu olay birden bire çetrefilleşti. Bakalım kaç bölüm sürecek, ucu nerelere varacak. Belki de tüm hikaye boyunca Haşmet'i uğraştıracak bir şey olur. Örümcek ağına yakalanmış gibi Haşmet için işler sürekli karışıyor. Engin Alper için bunu yaparken, öte yanda İrfan da kardeşi için Haşmet'i kıstırmaya bakıyor. Onur İrfan'a bu kaçırılma olayını anlattı. Dediğine göre elinde Haşmet'ten gelen mesaj da varmış. Bu olmadı işte. Haşmet gibi bir adam böyle yaş tahtaya basar mı. Ayrıca Haşmet karakolda ifade verirken de biraz şaşkındı, sanki hazırlıksızdı. Leyla'ya aşkı yüzünden zihinsel performansı düştü sanki adamın. Halbuki bak Alper'e, hem restoranı idare ediyor hem de bu yoğunlukta yemek programı çekiyor. Alper 1 - 0 Haşmet

Sırrı söyledi
Fakat belagatli adam Haşmet. Leyla evinde kalmaya başlayınca, rahatlayıp sırrı ortaya dökmeye karar vermiş ve Canan'ı akşam yemeğine davet etmiş. Derdini, duygu ve düşüncelerini bir güzel anlattı Canan'a. "Sana söylemeyeceğime dair Leyla'ya söz vermiştim ama altında ezildim," dedi. Leyla'nın durumunu da güzel anlattı, detaya girmese de bunca zaman söylememesini haklı göstererek, Leyla'yı överek, aklayarak. Canan'ın tepkileri de çok güzeldi. İlk tepkisi "Sert bir kahve" demek oldu. Sonra da tepki vermekte hiç acele etmedi. Sonra bunca zaman aptal yerine konmasının hesabını sordu. Sonra "Ya benim duygularım?" dedi. Orada  Haşmet'e karşı duygularını kastettiğini sandım önce. Belki gerçekten itiraf edecekti ama Haşmet yine konuşmayı ustaca idare etti, kendi istediği yöne çekti, "Sessizliğin beni eziyor. Senin bu sertliğinin kırılganlığından olduğunu biliyorum. Nolur beni anla. Sen de aşık olmuşsundur Canan" dedi. Ah orada Canan "He ben de aşık oldum, senin gibi bir xxx" deseydi de içini dökseydi, varsın sonrasını Haşmet düşünsün. Haşmet Canan'ın kendisine duygularını sanki bilmiyor mu? Acımadı, tarümar etti kadını.

Flashdiskin akıbeti
Canan'ı aldı bir düşünce. Flashdisk şimdi Haşmet'in eline geçse, Canan'ın gönderdiğini anlayacak. Gerçi önceden de anlardı da, şimdi daha bir ayan beyan olacak. Canan şimdi fdi geri almaya karar verdi. Bir şekilde Haşmet'in evine gidecek herhalde. Acaba ortalığı karıştırıp fdi ararken bir şey mi bulacak? Belki yeni bir sır. Muhtemelen bizim de bilmediğimiz, ilk kez öğreneceğimiz bir şey. Bu arada Simge beni şaşırttı. Hem fde kendiliğinden bakmadı, gerçi elinin altında bilgisayar da yokmuş ama istese Burak'a bilgisayarını kullanabilir miyim falan der, fırsat bulurdu, bir de şimdi yüksek lisans diyor, daha evvel restoranda çalışmak isityor, evde sıkılıyorum, diyordu. Peki lisansı ne üzerine, mevzusu geçmiş miydi önceki bölümlerde? Neyse, bundan sonrası için önceki tahminim Simge'nin Alper'e şantaj yapmasıydı, restoranda iş vermesi için, ama hem  Alper buna pabuç bırakacak bir adam değil, hem de Simge o kadar entrikacı değil gibi. Dur bakalım.

Konserde hadise
Suzan Eylül'e Burak'la konsere gitmesi için izin verdi. Hatta ne izin vermek, düpedüz ısrar etti. Elinden gelse belki zor kullanırdı. Bir de "Halasıyım ben onun" diyor Alper'e, yani benim izin vermeye hakkım var manasında, ne halalık yaptıysa. Eylül Doruk'u konsere çağırmamış, o belli oldu, yani Burak'ın zannetiği gibi değil ama Eylül tam da masum değil. Doruk'u görür görmez Burak'a "Ben lavaboya gideceğim" dedi. Yani kendisi aksiyon yaptı. Doruk da peşinden gitti tabii. Dursana sen durduğun yerde. Burak'a gelince, ne iyi ki dayısı Haşmet'e benzemiyor, ne güzel aklı selim, makul, dürüst bir çocuk diyordum, yaptığına bak. Kum torbası muamelesi yaptı ötekine. Doruk yerde devrilmiş, vurduğu falan yok, bu hala vuruyor. Neyin hırsı bu. Sonra da Eylül'e trip yaptı. Zaten aralarında da sekiz yaş fark varmış, biri daha 18'inde.

Leyla'ya Eylül Sürprizi
Karakolda Doruk'un muayenesinden gelecek sonucu beklerken Eylül amcası Alper'i aramaya korktuğu için Leyla'yı aradı. Daha önce gayet zıtlaştığı bir kimse olarak büyük bir adım bu Leyla'ya. Gerçi sevdiği için değil, Alper'in üzerinde etkisi olabileceğini tahmin ederek. Ama beklediği gibi olmadı. Zaten Leyla da dedi bunu, "Sandığın kadar etkili değilim tatlım" dedi. Alper'in etrafındaki bütün kadro, seyirci de dahil, Alper'e "Sen Leyla'yı seviyorsun, sen aşıksın arkadaş" diyoruz, ama adam inkarda. Tavırlarına da yansıdı bu. Neyse, bu bölüm evlilik yüzüğünü geri takmış. Tabii ki, Leyla'yı kandırmak, kendinden uzak tutmak için, Hakverdi'nin ısrar ve isteğiyle. Zaten orjinalini denize atmıştı, bunu göstermelik satın aldı. Neyse, bu hareketi de Leyla'yı Berna'ya sürükledi. Hastaneye gidip güzel bir konuşma yaptı Leyla, Alper için "milyonda bir erkek" dedi. Bunu Alper duydu ve galiba ilk kez Leyla için değerli olduğuna biraz olsun ikna oldu. Ah Engin, allak bullak ettin Alper'i. Artık uyuşturucu vs. pis işlerini de öğrendi, acaba artık inanır mı ağzından çıkacak söze. Bu arada Alper'in Berna'nın teyzesinin vasi olmasıyla boşanacak olması da bölümün sessiz sedasız ama çok önemli gelişmelerindendi. Bunu duyan Berna da gülümsemeye başladı sanki.

Engin ve Alper arkadaşlığı ne olacak?
Başta da yazdığım gibi, Alper'in Engin'den vazgeçişi nasıl bu kadar kolayca oldu? Engin için ise böyle kolay olmayacak. Hatta şimdiden bunun arada kalışlarını, sıkıntılarını yaşamaya başladı. Engin Alper'e onun kendisine olduğundan daha düşkün gibi. Zaten nereden baksan, Alper'in kızı var, abisinin kızları var, kız kardeşi Suzan var, çevresinde insan var fakat Engin öyle mi, tek yakını Alper. Onur "Sen Alper'i nakavt edersin" dedi ama Alper Engin'den vazgeçerse asıl nakavt olan Engin olacak gibi. Bu arada Hakverdi bir sürü olayı anlatırken işlerin başında Engin var, dedi ama kendisini uçurumdan itenin Engin olduğunu söylemedi. Gerçekten bunu bilmiyor mu acaba... Bilse herhalde başka olurdu. Engin'e kişisel bir tavrı olurdu, şu anda Haşmet'in baş adamı olarak görüyor sadece. Engin de Haşmet'in sağ kolu ama her işe bizzat koşuyor, bir alt kadrosu falan yok. Hakverdi'ye gelince bu kadar şeyi nereden nasıl öğrenmiş? Gürkan'ın akıbetini nereden öğrenmiş? Daha evvel babasından para almadan otobüse binemediğini söyleyen adam 21 gündür karnını nasıl doyurmuş, nerede yatıp kalkmış, bir de bunları araştırmış, nerelere girip çıkarak? Sonra Alper mezarlığa geldiğinde, hop arkasında bitti. Hakverdi'ye bir haller olmuş.

Planları ne?
Alper  Hakverdi'ye seninle olurum ama bir şartla, benden habersiz tek adım atmayacaksın, dedi. Hakverdi de kabul etti. Şimdi anlaşılan o ki bir plan yapmışlar ortak. Alper bu plan dahilinde, haber vermeden Haşmet'in evine gitti ve Hakverdi de oraya geldi. Bu büyük sürpriz oldu. Çünkü Hakverdi yine kendini gizli tutar, ne yapacaklarsa böyle yaparlar diye tahmin ediyordum. Oysa açığa çıktı. Ne umuyorlar ki bundan? Haşmet ve Engin, Hakverdi'nin kendilerini bildiğini herhalde biliyorlardır, bunca zaman bu işlerin içinde olarak, herhalde Hakverdi'den daha kurnazdırlar, tabii Hakverdi başka bir adam oldum ben diyor, yani Hakverdi de onları alt edebilir. Edebilir de kendi başına bir şey yapamamış işte, İstanbul'da tek güvenebileceğim insan sensin diyerek Alper'i aramış. Leyla da aynı şeyi söylemişti, Ezgi'den sonra güvenebileceğim tek insanın tanımadığım biri olması ne garip demişti Alper'e. Her yol Roma'ya çıkar hesabı, her yol Alper'e çıkıyor bu ailenin çocuklarında.

Alper ve Avukat kapüşonluyla görüşecekler
Avukat, Onur'un yerine itiraf yapıp teslim olan kapüşonlu adamla görüşme izni almış. Çarşamba günü gidip görüşecekler. Bakalım Alper en sağlam soruları sorup aldığı cevaplarla gerçeği yakalayacak mı. Yani adamın suçu üstüne aldığını anlayacak mı. Sonuçta bu adam o evde bulunmadı ve Alper bir şeyler sorsa bilemez. Adamın da usta bir suçlu mu bir kader kurbanı mı olduğuna bağlı biraz da bu görüşmenin sonucu. Önümüzdeki bölümün merak unsurlarından biri de Canan'ın gönderip sonra da gönderdiğine pişman olduğu fdin akıbeti. Bir başka meraklı konu da Haşmet her ne kadar gidip ifade verse de, bu çocuk kaçırma olayının devamının nasıl geleceği, olayın üstünün nasıl kapanmayacağı. Tabii Hakverdi ve Alper'in nasıl bir plan kurdukları da en başta gelen meraklardan biri. Geçen bölüm görünmeyen İrfan bu bölüm Onur'lu sahnede göründü, epey de aforizma döktürdü. Şimdi onun da elinde yeni bir koz var. Bakalım bunu nasıl ne zaman devreye sokacak. Canan Haşmet'e hislerini ne zaman itiraf edecek. Engin Alper'in herşeyi bildiğini öğrenecek mi. Alper ne zaman Leyla'ya karşı yumuşayacak ve en uysal haliyle "Seni seviyorum"u patlatacak? Daha sırada Salihle Canan'ın bir yerde yüz yüze gelmesi ve Canan'ın Leylanın kendi kızı olduğunu anlaması var. Herhalde Berna'nın iyileşmesi var. Daha bunlar var. Olaylar olaylar.  - 1001 Tv

 

Paylaş

 

Tüm Bana Sevmeyi Anlat Bilgileri