Açıklamalı anlatımla pratik dizi yapma tarifi

Işınla Bizi Scotty 7.12.2016 Paramparça
Paramparça

Bugün sizlere, acil durumlar için her zaman kullanılabilecek kolay, pratik Türk dizisi tarifi vereceğim. 

 
Türk dizi sektörünün vazgeçemediği klasik lezzete örnek olan bu dizi her yaş ve her gruptan izleyicinin damak zevkine uygun.
 
(Denenmiştir)
 
Pişme süresi: 120 dk
 4-8 reytinglik
 
 
-Malzemeler- 
 
- Büyük bir malikane, köşk, yalı (bütçe küçükse hemen her dizide görünen kelepir bir villa da olabilir.)
- En az üç adet SUV (Özellikle zenginli-köşklü bir dizi için araç olarak SUV zorunludur. 4 civarı reyting için 3 adet yeterliyken 6-8 reyting hedefleniyorsa en az 5 SUV gereklidir. )
- Bir holding binası (Holding bir yerli dizinin temel öğesidir. Esas kızın çalışıp çalışmıyor oluşuna göre tekstil ya da inşaat sektöründe yer alır.)
- Boğaz manzaralı ve bahçeli bir gecekondu
- Mahkeme salonu
- Hapishane (Bütün karakterler en az bir kez hapse gireceğinden bu iş için sabit bir mekan bulunmalıdır. Dizi 3-4 arası reyting için hazırlanıyorsa nezarethane de olabilir)
- Hastane (Gösterişli bir dekorasyona sahip bir özel hastane seçilmelidir)
- Çok sayıda akllı telefon
- Kahvaltı sofrası (Üzerinde çok çeşidin olduğu, zengin bir masa ilk bölümde tedarik edilip son sete kadar kullanılabilir. Çay, dahil her hangi bir şeye dokunulmamalıdır)
- Esas kız için, genellikle diz altı floral desenli elbiseler; esas adam için kravatsız lacivert takım elbise tercih edilmelidir
- Yaşı ilerlemiş kadın karakter için bol bir şekilde omuzdan aşırtılmış baş örtüsü
- Bütün ailenin toplandığı salon için yaldızlı büyük mobilyalar; karakter yatak odaları ve yan karakter evleri için IKEA mobilyaları tercih edilmelidir.
-Takoz
 
 
-İç harcı için malzemeler-
 
- Bir Best Model of the World erkek birincisi
- Kumral,uzun saçlı, yeşil gözlü, minyon bir kadın oyuncu
- Ana karakterlerin anne ve babası olabilecek, başrol oyuncudan 7-8 yaş büyük 2 kadın 2 erkek oyuncu (Burada yaş farkı önemli. İleriki bölümlerde kendisine yasak ya da unutulmayan aşk yazılabilmesi için bu karakterlerin iyi görünümlü ve olabildiğince genç olması gerekmektedir)
- Hırslı bir yenge ya da görümce karakteri (sıradan görünümlü olmalı, esas kızın önüne geçmemelidir)
- Beceriksiz, hırslı, diş bileyen erkek kardeş (dizinin dram değil komedi olması durumunda, bu erkek kardeş esas kızın kardeşi olmalı, kan emici, otlakçı bir karakterde işlenmelidir. Ama en az iki sezon ve 5 reyting için türün komedi değil, dram olarak hazırlanması tavsiye edilir)
- Bir eski kız arkadaş-nişanlı (Sarışın, modellik geçmişi olan, uzun boylu bir oyuncu seçilmelidir)
- Esas kıza aşık yakın arkadaş, uzak akraba (Bu karakter mütevazı bir görüntüye sahip olmalıdır)
- Esas adamla arasında uzun süredir husumet bulunan bir düşman
- Bilge balıkçı (Esas adamımızın arkadaşı olmaz, sosyal hayatı yoktur; sadece gidip dertleştiği bir balıkçı vardır)
- Birkaç aylık bebek
- 7-8 yaşlarında çocuk (Dizinin 3. sezona uzaması durumunda esas adamın geçmişteki bir ilişkisinden olan ve varlığından sonradan haberinin olacağı bir çocuk. Cinsiyet fark etmez)
- Köşk mutfağı çalışanları (Çeşitli yaşlarda erkek ve kadın. Komedi unsuru olarak kullanılabilecekleri gibi, sır taşıma işlevi de görebilirler)
- Mafya olarak görünecek kısa boylu geniş, sakallı ya da bıyıklı orta yaşa yakın 4-5 erkek oyuncu. Diyalog kabiliyeti gerekmez
- Bir adet doktor (Her dizinin en az bir sahnesinde görünmüş, kerli ferli, kır saçlı, diyaloglu erkek oyuncu) 
 
 
-Sosu için malzemeler-
 
-Sır
-İntikam
-Çok sayıda tesadüf
-Maddi durum ve sosyal statü farkı
-Gizlenen hamilelik
-Bebeğin nüfusu açısından karşılıksız aşk yaşayan yakın arkadaşla sahte evlilik
-Eski ve saplantılı kız arkadaşla istenmeyen sahte hamilelik
-Geçmişten gelen düşman
-Çok sayıda DNA testi
-Hafıza kaybı (Karakterin kullanışlılığı açısından hafıza kaybı geçici olmalıdır.)
-Konusu belli olmayan çok sayıda ihale
-Esas kız için üstün çizim-resim yeteneği. Buna bağlı olarak defileler. (Bütçenin büyüklüğüne ve hedeflenen reytinge göre defile yerine toplantılarda gösterilecek kıyafet çizimleri de yeterli olabilir.)
 
 
 
-Hazırlanışı-
 
Öncelikle esas kızımızı kendi fakir mahallesinde, esas adamımızı zengin köşkün kahvaltı sofrasında tanıyoruz.
Ailesinin geçimini sağlamak için iş arayan esas kız ve mutsuz, aksi, çapkın ama kadınlardan nefret eden esas adamı tesadüf sonucu karşılaştırıyoruz. Gergin geçen bu ilk karşılaşma iki karakter üzerinde de olumsuz izler bırakır. Ardından peş peşe gelen tesadüflerle bu iki karakter tekrar tekrar karşılaşır ve kısa sürede aşık olurlar.
Romantik ve mutlu devam eden ilişki neticesinde esas kız hamile kalır.
Bu noktada esas adamın henüz hamilelikten haberi yokken zengin anneyi karışıma ilave ediyoruz.
Gururu incinen esas kız, esas adamı terk eder.
Oda ısısında beklettiğimiz 'karşılıksız aşk besleyen yakın arkadaş'ı burada ilave edelim; bebek için esas kızla evlilik gerçekleşir.
Zengin aile tarafından aşağılanan kız, o güne kadar fark etmediği üstün çizim-resim yeteneğiyle bir firmada kısa sürede büyük başarı elde eder. İntikam planı devreye girer.
Esas kız ve esas adam ihalelerde karşı karşıya gelirler.
Esas kız bebeği ve evliliğin göstermelik olduğunu eski sevgilisinden saklar (Önceden hazırladığımız sırların 1/3'ünü burada kullanalım.)
Aralarındaki çekime engel olamazlar ilişkileri yeniden başlar.
Bu aşamada göstermelik evlilikteki koca isteğe göre ölebilir ya da boşanabilir. 
Esas adamın aşk barındırmayan, kendi çevresinden devam eden ilişkisi bu aşamada sonlanır.
Hırs yapan eski sevgili sahte bir hamilelikle esas adamı geri kazanmaya çalışır (Sırların bir tutamı da burada ilave edilmelidir.)
Hamileliği öğrenen zengin anne yeniden devreye girerek oğlunu evlenmeye ikna eder.
1. sezonun sonuna doğru biraz daha sır ilave edebiliriz. Zengin anne ve esas kızın babasının geçmişten gelen ilişkisi gün yüzüne çıkar. 
Esas adamın ağabeyi bu eski ilişkiden midir? İlk DNA testlerimizi burada kullanalım.
Sahte hamilelik bertaraf edildikten sonra esas kız ve esas adamın ilişkisi yeniden başlar; bebeğin gerçek babası olduğunu öğrenir. Bu aşamada ilişki mutlu devam ettiğinden DNA testine ihtiyaç yoktur. Ama damak zevkine göre, zengin annenin isteğiyle bir DNA testi daha ilave edilebilir.
2. sezon başında zengin annenin esas kıza çektirdiklerinin bedelini ödemesi gerektiğinden aile iflasın eşiğine gelir. Borçların ödenmesi için tefeciden yüklü miktarda borç alınır. Mafya devreye girer.
Dizide hastane ve göz yaşı unsuru sürekli gerektiğinden zengin babayı, oğluyla girdiği bir tartışmada ölerek çıkartalım. Böylece fakir baba ve zengin anne ilişkisinin de önü açılmış olur.
2. sezon ortasında esas adamın geçmişten gelen ve intikam isteyen düşmanını ilave edebiliriz. Bir tutam ihale ve mafya yine bu aşamada karışıma eklenir.
Sezon finaline kadar polisiye ve aksiyon unsurları ile dizi baharatlandırılır.
Geçmişten gelen düşmanın ayak oyunları ve iftiralarıyla esas adam hapse girer. Esas adam hapisten çıktıktan sonra, damak zevkine göre acı seviliyorsa düşman, bebeği kaçırabilir.
Sır dozunun azalmamasına özen gösterilmelidir. Geçmişten gelen düşmanın, zengin babanın başka bir ilişkisinden oğlu olduğu açığa çıkar. Eğer baba yaşıyorsa kalan DNA'ların bir kısmı burada kullanılabilir.
Kardeş çıkan düşmanlar arasında holdingi ele geçirme savaşı başlar. 
Aşk temasının hiçbir zaman eksik kalmaması gerektiğinden , bu yeni düşman kardeş esas kıza aşık edilebilir.
Sezon finali esas kızın, düşman kardeş tarafından kaçırılmasıyla yapılır.
3. sezon düşman kardeşin hırsları sonucu ölmesiyle başlar.
Son olarak; esas adamın geçmişten çıkıp gelen sevgilisi 7-8 yaşlarında bir çocuğun onun olduğunu söyler ve onu yeniden elde etmeye çalışır. Kalan son sır ve DNA'larımızı burada kullanalım.
Hafif bir tat arzu ediliyorsa esas kızın bu yeni çocuğu bağrına bastığı, geçmişten gelen sevgilinin yurt dışına çıktığı mutlu bir son yapılabileceği gibi, daha ağır ve baharatlı lezzeteler tercih ediliyorsa esas kızın ağır bir hastalığa yakalanması da söz konusu olabilir.
Eğer bir miktar daha DNA testimiz kaldıysa, geçmişten gelen eski sevgili, esas kızın gizli kardeşi yapılarak esas kızın hastalıktan kurtulması sağlanabilir. Böylece daha buruk ama yine mutlu bir son sağlanır. 
 
 

-Dikkat edilecek hususlar-
 
- Hikaye kısık ateşte sürekli karıştırılmalıdır. Eğer olaylar durulur, sakinleşir ve karışıklık azalırsa dizimiz topak yapabilir.
- Dizideki sır dozu hiç azalmamalıdır. Karışımın tadı sürekli olarak kontrol edilmeli, açığa çıkan sır hemen yenilenerek kıvam korunmalıdır.
- Dizinin finalinde, kimse başta anne-babası bildiği insanın çocuğu çıkmamalı, adeta karakterin bütün kabloları sökülüp yeniden takılmalıdır. Burada özellikle dikkat edilecek husus; karakterler arası bağlantılar yeniden kurulurken bir karakterin kendinden yaşça küçük birinin çocuğu çıkmamasıdır.
- Fakir bir mahalleden gelen, esas adamın ailesinin istemediği esas kız , ilk sezonun ortalarında 'beni baştan yarat' anı geçirmeli ve diziye sponsor olan markalardan giyinmeye başlamalıdır.
- Hikayenin merkezindeki köklü aile, ülkenin sayılı zenginlerinden olmasına rağmen damat, gelin, kayın biradere kadar en az 10 kişilik bir nüfusla aynı evde yaşamalıdır. Bu sayede hem karakterlerin en az bir kez sabit kahvaltı masasında birada görünmesi sağlanır hem her köşeden bir karakterin çıkmasıyla sır gerilimi korunur hem de zengin mekan gösterişi sürekliliği sağlanır.
- Dizideki tüm yan karakterler zamanla birbirleriyle çiftleşmelidir. Boşta kalan karakter atıl karakterdir.
- Evcil hayvan kullanılmamalıdır. Ana karakterlerimizin her hangi bir hobisi, sosyal hayatı olmadığı gibi evcil hayvanı da olmamalıdır.
- Her sahnede en az bir iki SUV, beş on telefon konuşması bulunmalıdır.
- İşi biten karakter öldürülerek çıkarılır. Dizinin kıvamına göre ihtiyaç olması halinde o karakter yeniden diziye sokulabilir.
- Birer tutam polisiye, aile dramı gibi konular eklense de ana tat olarak aşk teması dışına hiç çıkılmamalı, işlenen tüm yan konular da aşka bağlanmalıdır. 
 
Sıcak ya da soğuk servis fark etmez, bayat bile servis edebilirsiniz. Afiyet olsun
 

Paylaş

 

Tüm Paramparça Bilgileri