1001 Tv > 1001 Yorum > Açık hava hapishanesi

Açık hava hapishanesi

Uzunçorap | 11.01.2017 | Bana Sevmeyi Anlat
Bana Sevmeyi Anlat

Bölümde Neler oldu?
Onur intihar etti. Alper Berna'yı evden kovdu. Çiçek'ten Berna'nın kendisi ve Leyla hakkında Çiçek'i  doldurduğunu öğrendi. Ayla Nezihe'nin Canan olduğunu öğrendi. Alper ve Hakverdi, Leyla'ya tatile  çıkalım diye baskı yapan Haşmet'i bertaraf etmek için şef Gürkan'ın cesedini buldular ve polise ihbar ettiler. Leyla Simge'nin Canan'a giysi odası videosuyla şantaj yaptığını öğrendi ve Simge'nin bilgisayarından videoyu sildi. Simge hamile kalmak için Akrokent'in fotoğrafçısıyla birlikte oldu. Burak'a o akşam çektiği fotoları gönderdi. Berna Haşmet'e Leyla ve Alper'in sevgili olduğunu söyledi. 
 

Bölümün genel havası
Bana Sevmeyi Anlat çok sağlam bir hikayeyle ilerliyor. Dizi başladığından bugüne performansını hiç kaybetmedi, hikaye sağa sola savrulmadı, her bölümde sakinlikle gerginlik, durumla aksiyon arasındaki dengeyi kurmayı ve korumayı başardı. Bu bölüm de yine kendini merakla izleten, güzel bir bölümdü.

Alper, Çiçek ve Berna
Geçen yazılarımdan birinde, Alper Çiçek'in hayatını aşkı uğruna nasıl bozacak mealinde fikrimi yazmıştım. Çünkü o sırada Alper kuşkulansa da Berna'nın kendisini aldattığına dair kesin bilgisi yoktu. Onur'un yazlık evi ile başlayan ve abisinin sevgilisinin evinde bulduğu hediye saatle artan kuşkuları ile Berna'nın kazadan önce kendisinden boşanmak istemesi vardı. Yani bunlar sekiz ay sonra komadan kalkmış eşini evden kovması ve kızını annesinden ayırması için yeterli değildi. Ya da  Alper Çiçek'in sekiz aydır ayrı kaldığı annesinden ayrılmamak için bu evden gidişine, düzenini bozmasına razı olacaktı. Tabii biz gerçeği biliyoruz,  Alper'in o anki bilgisi bakımından yazıyorum. Sonra olaylar öyle bir gelişti ki, "Evet Alper gerçeği öğrenmese de Berna'yı evde tutmamakla haklı", diyeceğimiz raddeye geldi. Çünkü Berna, büyük bir hayret ve dehşet yaratarak, Alper'i kaybetmemek için neredeyse kızını gözden çıkardı ve sustu. Maalesef durum bu. Neredeyse bütün bir gün boyunca sustu. Kızının korkmuş olabileceği, "hasta" diye nitelediği Onur'un ona verebileceği zarar, hatta ölüm tehditleri bile Alper'i kaybetme korkusunun önüne geçemedi. Bu bakımdan Berna da Alper'i takıntı yapmış gibi ve o da Onur gibi hasta. Zaten bugünkü bölümü izlerken düşündüm, Berna komadan önce de iyi bir anne değildi diye. Hatta Çiçek'i azarlıyordu, kızıyordu, tahammülsüzdü. Çiçek de babasına dert yanıyordu, annem yine bana kızdı, yine annemi kızdırdım diye. Şimdi Berna'nın arkadaşı Hülya, Engin'e gidip "O çok iyi bir anne" falan diyor ama öyle değil. Yani Berna "anne" tabiatlı bir kadın değilmiş. Olmak zorunda değil zaten ama böyle bir sorumluluğa girdikten sonra... Demek ki süreç içindeyken kaldıramamış. Başından da bilinemiyor haliyle. Zor durumlar. Sonuçta Berna'nın kendince haklı sebepleri de olsa, Çiçek yaşadığı travmatik olayı hafif bir psikolojiyle atlatmış da olsa, Alper de Çiçek'i, kızını önemsemeyen Berna'ya bırakmamakta, kendisini aldatan Berna'yı evinde istememekte haklı.

Güven
Onur'un ve Berna'nın kendisine ihaneti açığa çıktıktan sonra Gülsüm Teyze'nin evinde Alper'in Leyla'ya gösterdiği mesafeyi hem klişe dışı hem de gerçekçiydi. Alper Leyla'ya bu durumunu 'Güvenim kalmadı, hayatımda en yakınıma aldığım insanları hiç tanımıyormuşum, ben burnumun ucunu göremiyorum,' mealinde açıkladı. Evet, kendisine ihanet edenlerden biri karısı, diğeri en yakın iki dostundan biri. Öte yandan Engin'i bile tanımıyormuş işte Alper. Engin nasıl işlerin içindeymiş bilmiyormuş, haberi yok. Abisi Cihan'la yakınlarmış ama Alper'in abisinin sevgilsilinden de haberi yoktu ve abisi de Alper'den gizli bankadaki parayı çekip Onur'a vermişti, işletsin arttırsın diye. Yani Alper Leyla'ya güvensizlik göstermekte haksız değil. Üstelik Leyla'yı daha yeni tanıdı diğerlerine kıyasla.

Olayları karakterler yorumluyor
Berna'nın Alper'i aldattığı haberine bir de Suzan kendi bakış açısını kattı, bu da bölümü zenginleştirdi. Ortada bir olay var ve herkes kendi açısından bakıp yorum yapıyor. Alper kendini suçladı, ben insan seçmeyi bilmiyroum diye. Öte yandan Suzan kendisini de işin içine kattı, biz iki kardeş ne bahtsızmışız, ikimizin de karısı kocası böyle çıktı, falan diye dertlendi.

Haşmet'in açık hava hapishanesi
Bölümün bir çok sürprizi vardı. Bunlardan bazıları Haşmet'le ilgiliydi. Haşmet Engin'e "Ben artık aydınlık tarafa geçiyorum", diyerek Engin'i şok etti. Bu konuşmada anlaşılan o ki, Haşmet'in sadece restoran işi varmış, diğerleri hep yeraltı işleriymiş. Şahsen daha geniş bir platformda ticaret yapıyor sanıyordum. Nakliye inek, ağıllar, hani bunlar sadece restoranda kullanmak  için değildir herhalde. Ama Engin'e yasadışı işleri bıraktıktan sonra da geçiniriz merak etme, işte restoranlar var falan dedi. Haşmet'in bu çabaları, bu özlemleri, Canan'ın Leyla'ya onun hakkında, "ben onun bu güç ihtiyacının nereden geldiğini çok iyi biliyorum, onn içindeki çocuğu görebiliyorum" mealindeki sözleriyle de birleşince, masum bir taraf kazanıyor. Çünkü sıradan bir adam olma isteği olan bir adam, pijamasını giysin, akşam karısıyla, çocuklarıyla çay içip televizyon izlesin, geniş ailesiyle aile yemekleri yesin, bayram kutlasın, yazın çoluk çocuk tatile çıksınlar. Sıradan olmanın tatlarına özlem duyan, bu rüyayı gören bir adam. Leyla'yı bu özlemleriyle birleştiren Haşmet'in hikayesi de Onur gibi çıkışsızlığa sürüklenmese bari.Haşmet'in ısrarcı zorbalığına Leyla net tavır gösteremiyor,. Mesela tatili kendisi de istiyormuş gibi konuştu. Adam da "hayır"dan anlamıyor. Desen ki, senin bu ısrarların  taciz, zorluyorsun, desen, anlamayacak belki de. Mücadeleci olmak bu diyecek, savaşçı olmak diyecek. Tuttuğunu koparmak diyecek. Herhalde kibar kibar söyleyince zorbalık olmuyor sanıyor ama etrafındaki insanlar onun gibi düşünmüyor. Hepsi açık hava hapishanesinde.

Aylardır saklandı, bir anda söylendi
Diğer sürpriz ise bölümün finalinde gelen, Berna'nın pat diye, Haşmet'e "Alper ve Leyla sevgili" deyivermesiydi. Daha önce de sık sık yazdığım gibi, "Bana Sevmeyi Anlat"ta bir bölüm içinde bir sürü gelişme oluyor. Yani herhangi birinde bölümü bitirseler, sonraki bölümü yine merakla bekletirler.  Dizinin bu güzel akışına rağmen reytinglerinin yüksek olmayışı kanımca karakterlerin epey gerçekçi olmasından. Mesela Leyla normal bir insan. Aşırılıkları yok. Aşırı sempatik değil, aşırı tutkulu değil, her bakımdan mükemmel değil, çok sevilen, popüler biri falan da değil. Epey kendi halinde, normal bir tip. Alper desen, onun da kusurları var. Cesur ama fevri, işinde usta ama yakın çevresiyle iletişim kabiliyeti sınırlı, sabırsız. Dizi yan hikayeler, yan karakterler bakımından zengin. Ezgi ve Engin, Haşmet ve Canan, Burak ve Hakverdi ve diğerleri... (Suzan'ın da karikatüristik, ilginç bir hikayesi var ama az işlendi.) Normalde bir dizi için yan karakterlerin böyle güçlü olması iyi ama seyirci kahramanları sivri istiyor ve dizimizde de yan karakterler neredeyse Leyla ve Alper yakın önemdeler diye midir, kimbilir. Kendi açımdan diziden çok memnun olduğumu bir kere daha belirtebilirim.

Yeni bölüm öncesi
Bakalım Haşmet bu kez nasıl kurtulacak? Herhalde Alper'in kapısına dayanmışken polislerce  yakalanacak. Alper'le yüzleşmeleri Haşmet parmaklıklar ardındayken olacak, Alper de rahat rahat içini dökecek. Peki Engin nasıl bir mevzi alacak? O da Haşmet'le açık açık konuşacak mı, yoksa role devam mı edecek... Ya da böyle olmayacak da Haşmet sinsi bir plan tertip etmeyi düşünecek. Bu bölümde Ayla tarafından yapbozla tehdit edilen Canan fragmana göre Leyla'ya gerçeği söylüyor. Fakat fragmanda sağ gösterip bölümde sol vurmalar olabilir, o yüzden söylecek mi, kesin değil yine de. Leyla şu anda Berna tarafından, Eylül tarafından, Simge tarafından nişanlısı Haşmet'i evli bir adamla aldatan kadın durumunda. Haşmet bu sefer en azından hemen kurtulmayı başaramaz ve Alper de gerçeği herkese haykırırsa, Berna değilse de Eylül utansın diye bekliyorum. Simge zaten kendine odaklı, kendiyle ilgili o da utanmaz, pek de umursamaz.  Yeni bölümde Alper ve Haşmet kılıçlarını çekerlerse bundan sonrası aleni düşmanlık halinde devam edebilir. Tabii farklı, süprizli bir açılım da mümkün. Beklene görüle.

Bölüm no: 19
Yayın tarihi: 09.01.2017 pazartesi
Bölüm etiketi: #bizimsırrımız

 

Oyuncu kadrosu Genel Bilgiler Haftalık Dizi Programı