""

Atakan Hoşgören

Atakan Hoşgören: Ani bir ilgiyle karşılaşınca ne olduğunu anlayamadım

05.10.2018

4N1K film serisi ve dizisinin sevilen oyuncusu, Atakan Hoşgören, Episode Dergisi Eylül sayısına kariyerinin nasıl başladığını ve bundan sonraki hedeflerini anlattı:


İlk defa gittiği bir dizi seçmesinde hem başrolü kaptı hem de sosyal medyanın en çok konuşulan isimlerinden biri oldu. 19 yaşındaki genç oyuncu Atakan Hoşgören, kariyerinin ilk büyük projesi olan 4N1KİlkAşk’taki Ali karakteri ile çok kısa sürede dikkat çekmeyi ve TV izleyicisinin yeni gözdesi olmayı başardı. Instagram’da 1 milyona yaklaşan takipçi sayısı ve gençlerin yoğun ilgisiyle son dönemin en dikkat çeken genç ve yetenekli oyuncularından biri olan Atakan Hoşgören, Episode Dergi Eylül sayısına kariyerinin nasıl başladığını ve bundan sonraki hedeflerini anlattı. 

 
Atakan Hoşgören : ‘Ani bir ilgi bombardımanıyla karşılaşınca ne olduğunu anlayamadım ama ailemle yaşadığım için eve gidince yine Atakan olmak zorundayım. Ailem gerçeklik ve hayal dünyası arasında duran önemli bir destek sistemi benim için. Onlar olmasa bu renkli şöhret denen dünyayı nasıl göğüslerdim bilemiyorum’
 
Çok gençsin 19 yaşındasın henüz ama kamera karşısına ilk olarak 12 yaşında geçmişsin nasıl karar verdin oyuncu olmaya?
Beşiktaş alt yapısında basketbol oynarken profesyonel basketbolcu olmak istiyordum ancak talihsiz bir sakatlık sonucu maalesef basketbolu bırakmak zorunda kaldım. Yaşım çok küçüktü ve o dönemi atlatmama da yardımcı olması amacıyla annem beni bir oyunculuk ajansına yazdırmaya karar verdi. İlk başta ben istemedim ama annemin ısrarıyla deneme çekimlerine gitmeye başladım ve kısa süre içerisinde reklam çekimlerinde yer aldım. Bu şekilde de oyunculuk kariyerime yaklaşık 12 yaşında başlamış ve profesyonel hayatımın temellerini atmış oldum. 
 

 

 

 

İlk defa bir dizi seçmesine gidip hem de başrol karakter için yönetmen karşısına oturduktan sonra ilk seçmesinde bir projeye kabul edilen nadir biri olmak nasıl bir duygu? 
4N1K seçmeleri kariyerimin ilk büyük audition tecrübesi benim için. Daha önce reklam veya ufak roller dışında ilk defa bu kadar büyük bir projenin başrolü için yönetmene rol verdim. O nedenle bu görüşme ve Ali karakteri, hem hayatım boyunca asla unutmayacağım hem de kariyerim için yerini asla dolduramayacağım önemli benim için. Hayatım boyunca kariyerim için Ali’ye borçlu kalacağım umarım bu yolda onu da mahçup etmem.  
 
Hepiniz çok gençsiniz, izlerken çok eğleniyor gözüküyorsunuz. Sen ekibin en küçüğü müsün?
Evet, en küçük benim, 99 doğumluyum. Ama bu konuda da hiç sıkıntı çekmedik açıkçası. Hepimiz çok iyi arkadaş olduk, çok samimiyiz, neysek oyuz. Zaten ekrana da yansıyor bu. Çok tatlı bir arkadaşlık var ve dışarda da sürüyor. 
 
Set dışında birlikte nasıl zaman geçiriyorsunuz, neler yapmayı seviyorsunuz birlikte?
Set dışında birlikte çok fazla vakit geçiremiyoruz çünkü genelde sette oluyoruz. Boş vakitlerimiz de yada tatilde olduğumuz zamanlarda ise ya ailemizle oluyoruz yada yine ekiple birlikte çekimlere, söyleşilere yada başka aktivitelere katılıyoruz. Set içerisindeki boş vakitlerimizde ise ya hayran klüpleriyle birlikte oluyoruz yada bol bol müzik dinleyip birlikte dans ediyoruz  
 
Okuyor musun şu an?
Evet, Doğuş Üniversitesi’ndeyim. İşletme Bölümü İngilizce hazırlıktayım. 
 
 
Takipçi sayın 1 milyona yaklaşmış durumda ve sosyal medyada adına açılan hayran hesaplarına her gün yenisi ekleniyor. Sen bugün çok seviliyorsun ama bu sevgi biraz karaktere, biraz kitaba, biraz oradaki dünyaya. Bunun ayrımını ve o sevgiyi yönetmeyi nasıl yapıyorsun?
Ekranda nasıl gözükürsen, hangi karakteri canlandırırsan insanlar oyuncuyu o karakter zannetmeye başlıyorlar. Az buçuk iyi bir karakteri canlandırıyorsundur, bu çocuk çok iyi derler, kötü karakteri oynarsın sokakta taşlarlar. Senin gerçek karakterinle alakası yok aslında ama izleyici onu bağdaştıramayabilir. Ben bu ayrımı yapmayı erken öğrendim açıkçası çünkü ani bir ilgi bombardımanıyla karşılaşınca ne olduğunu anlayamadım açıkçası ama eve gidince ben yine Atakan’ım ve ailemle yaşadığım için onlar bunu bana fazlasıyla hissettiriyorlar. Bu yolculukta ailemin yanımda olması benim için çok önemli bir faktör. Gerçeklik ve hayal dünyası arasında duran önemli bir destek sistemi onlar benim için. O nedenle tamamen oyunculuğuma odaklanmış vaziyetteyim, ilerde sadece Ali olarak hatırlanıp sevilmeyi değil de Atakan’ın hayat verdiği bütün karakterleri olduğu gibi sevip, kariyerimi takdir edecek insanların sevgisini kazanmak için her gün daha çok çalışıyorum. 
 

 

Bu karakteri yaratırken nasıl hazırlandın? Oyuncu koçun var mıydı?
4N1K sinema filminin ikincisinde yer alacağım kesinleştikten sonra role Celal Akdeniz’le hazırlandık. Sonrasında Sueda Çil’le çalıştık. Kitabı bir kaç kere okudum, kafamda canlandırdım, ilk filmi izledim, yazarla görüştüm kısacası Ali’yle ilgili bütün tüyoları almaya ve onu kendime adapte etmeye çalıştım hatta bir ara günlük hayatımda da Ali gibi davrandım. 
 
Şu an kendine mesleğinle ilgili yatırımı nasıl yapıyorsun? Nasıl kendini geliştiriyorsun?
Farklı şeyler öğrenmeye çalışıyorum; dövüş sporları, at binmek, gitar çalmak gibi ekstra şeyler öğreniyorum. İleride başka karakterleri oynarsam kendime katabileceğim şeyler öğrenmeye çalışıyorum. Farklı diller, şiveleri öğrenmeye çalışıyorum. 
 

 

 

Sanat var mı ailede başka?
Abim çizim yapıyor, hikaye yazıyor. Onun dışında sanatla uğraşan kimse yok bizde. 

İlk başladığında 17 yaşındaydın, sete geliyorlar mıydı seninle?
Geliyorlardı, abim götürüyordu.
 
İleride ne oynamak istersin?
İleride bir ters köşe yapmak isterim. İyi, tatlı çocuk yerine kötü, psikopat bir karakteri oynamak isterim. İyi bir senaryo ile beraber neden olmasın .
Atakan Hoşgören
Şu anda kayıt bulunmamaktadır.

Atakan Hoşgören
Şu anda kayıt bulunmamaktadır.


Atakan Hoşgören
Şu anda kayıt bulunmamaktadır.
Atakan Hoşgören
Şu anda kayıt bulunmamaktadır.
Atakan Hoşgören
Şu anda kayıt bulunmamaktadır.