1001 Tv > Haberler > Kırmızı Çatı Çocuk Destek Merkezi açıldı

Kırmızı Çatı Çocuk Destek Merkezi açıldı


24.04.2023 | Zeytin Ağacı
Zeytin Ağacı

Kahramanmaraş’ta kurulan Kırmızı Çatı Çocuk Destek Merkezi, “Oyun İyileştirir” diyerek 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk bayramında açıldı. Özge Yağız, Nesrin Cevadzade ve Seda Bakan’ın katıldığı açılışta ünlü şarkıcı Sefo, şarkılarıyla çocuklara keyifli anlar yaşattı.

 

Zeytin Ağacı

6 Şubat depreminden sonra bölgedeki çocuklar için sürdürülebilir fayda sağlamak amacıyla Kahramanmaraş’ta açılan Kırmızı Çatı Çocuk Destek Merkezi, ünlü isimlerin katılımıyla depremzede çocuklarla buluştu. Kırmız Çatı projesi, çocukların keyifli zaman geçirmelerini, doğal afetle birlikte yaşadıkları travmaların etkisini bir nebze azaltmayı hedeflerken, Kırmızı Çatı’da 24 ay süresince destekler, eğitimler ve etkinlikler danışmanlar tarafından gerçekleştirilmeye devam edecek.

Zeytin Ağacı

Kırmızı Çatı projesine destek veren sevilen şarkıcı Sefo, alanda çocuklarla biraraya gelerek, şarkılarını birlikte söyledi. Etkinliğe katılarak çocuklarla buluştuğu için mutlu olduğunu belirten Sefo, “Kırmızı Çocuklar Derneği, 23 Nisan için çok güzel bir etkinlik düzenledi. Kahramanmaraş’taki çocuklar için geldik ve 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı coşkuyla beraber kutladık. Deprem bölgesini gezerek çocuklarla bir araya gelmeye ve birlikte şarki söylemeye devam edeceğiz” dedi.

Zeytin Ağacı

Açılışa katılan ünlü oyuncu Seda Bakan etkinlikle ilgili “Kalbim gönlüm hep deprem bölgelerindeydi. Kırmızı Çocuklar Derneği sayesinde buradayım. Burada olduğum için çok mutluyum. Gelmeye devam edeceğim.” derken, oyuncu Özge Yağız, “Herkes buraya gelmeli. Çocuklara renklerini geri veriyoruz. Bize destek olmaya devam edin, desteklerinizi esirgemeyin.” ifadelerini kullandı. Açılışa katılan bir başka oyuncu Nesrin Cevadzade ise, “Çocuklar bir daha ne zaman geleceksiniz diye soruyorlar. Onları yalnız bırakmamalıyız. Bu yüzden süreklilik önemli” dedi.

Zeytin Ağacı

Kırmızı Çatı 225 m2 kapalı alanı olan prefabrik bir yerleşim alanı olarak kuruldu. 125 m2 ortak oyun alanı ve kütüphane, teknoloji, pedagog, misafirhane, mutfak olmak üzere sekiz ayrı odası bulunan bir alan olarak dizayn edildi. 700 m2 açık alanda ise oyun parkı ve bostan bahçesi olacak şekilde düşünüldü. Yaş gruplarına göre organize edilen alan, tasarım, sanat, eğitim, bilim, teknoloji, spor, doğa ve aile etkinliklerini kapsayacak bir düzenle planlandı. “Oyun İyileştirir" diyerek yola çıkan Kırmızı Çatı’da hedef, belirlenen prefabrik kentte periyodik ziyaretler yapılarak aynı yerde, aynı aileler ve çocuklarla sürekli iletişim halinde olmak ve ailelerle bağ kurulmasını sağlamak.

Zeytin Ağacı Kırmızı Çatı’ya destek olan ünlüler ise; Afra Saraçoğlu, Bengü, Beyza Şekerci, Birce Akalay, Burak Deniz, Cansel Elçin, Cemal Hünal, Deren Talu, Ege Kökenli, Engin Hepileri, Eren Ören, Hande Doğandemir, Hande Subaşı, Hazal Turesan, İlhan Şen, İrem Helvacıoğlu, Keremcem, Nesrin Cevadzade, Özge Gürel, Özge Özder, Özge Yağız, Öznur Serçeler, Saadet Işıl Aksoy, Seda Bakan, Sinem Ünsal, Vildan Atasever, Yiğit Kirazcı. Zeytin Ağacı Zeytin Ağacı

 

Bölüm özeti Oyuncu kadrosu Genel Bilgiler Haftalık Dizi Programı