Bu akşam başlayan Destan'dan prodüksiyon notları

23.11.2021 Destan
Destan

Diriliş Ertuğrul, Kuruluş osman dizilerinin de yapımcısı olan Bozdağ Film imzalı'Destan' bu akşam 20.00'de atv'de yayınlanacak ilk bölümüyleyle ekran yolculuğuna başlıyor. 

 

Tanıtımları Türkiye'yle birlikte dünyanın birçok ülkesinde ilgi gören Destan; ABD, Norveç, Almanya, Meksika, İspanya, Mısır, Güney Kore, Birleşik Arap Emirlikleri, Çin, Norveç, Almanya, Fransa dahil olmaküzere 50 ülkede sosyal medya gündemine girdi.
 

 
Yapım ve proje tasarımı Mehmet Bozdağ'a ait; yönetmenliğini Emir Khalilzadeh'in yaptığı, senaryosunu Ayşe Ferda Eryılmaz ve Nehir Erdem'in kaleme aldığı dizinin başrollerini Ebru Şahin, Edip Tepeli ve Selim Bayraktar üstleniyor.  
 

Destan, Akkız ve Batuga'nın hikayesini anlatıyor. Kadim zamanlarda savaşçı Akkız düşmanına esir düşer ve kendisini amansız bir iktidar savaşının ve saf bir aşkın içinde bulur. Esir Akkız ile babasının sarayında ezilen çlak ve topal han oğlu Batuga'nın sıra dışı hikayesinde, herkesin göz ardı ettiği bu ikili imkansızı başararak iktidara yürümek için güçlerini birleştirirler. 
 

 

 

Dizinin zengin oyuncu kadrosunda ayrıca Kanbolat Görkem Arslan, Teoman Kumbaracıbaşı, Deniz Barut, Elif Doğan, İpek Karapınar, Burak Tozkoparan, Buse Meral, Burak Berkay Akgül, Osman Albayrak, Şahin Ergül;ney, Ahmet Olgun Sünear, Alper Düzen, Ecem Sena Bayır, Bilgi Aydoğmuş, Esra Kılıç, Hilal Uysun, Evren Erler, Meltem Pamirtan, Faruk Aran, Müge Duygun, Mehmet Sertakan, Aysel Yıldırım, Seca Naz Karabulut, Cihangir Köse, Berna Üçkaleler, Doruk Şengezer, Onur Yenidünya yer alıyor. 
 
Dizisinin danışmanları Prof. Dr. Ahmet Taşağıl, Doç. Dr. Mehmet Fatih Doğrucan ve Prof. Dr. Erkan Göksu, hikayenin geçtiği dönem ve dönemin yaşamıyla ilgili oyunculara üç ay boyunca teorik dersler verdi. 
 
 
Dizinin çekimleri için Bozdağ Film Platosu'nda 20 bin metrekare alanda, sekizinci asır Orta Asya Türk mimarisine uygun şekilde Gök Hanlığı Sarayı ve bahçeleri inşa edildi. Gök Hanlığı Sarayı dahilinde Beykoz Kundura Fabrikası'nda 4.500 metrekare kapalı alan içerisine saray kabul odası ve hanedan üyeleri için yaşam odaları yer aldı. Bozdağ Film Platosu dahilinde ise 5800 metrekarelik açık platoda sekizinci asır Orta Asya Türk mimarisi esas alınarak şehir sokakları ve çarşısı yapıldı. Döneme ait 50 çadırlık iki oba 15 bin metrekare üzerine kuruldu. Obalardaki el yapımı çadırlar Türkmenistan'da projeye özel olarak üretildi. Dekorların inşası altı ay sürerken, 287 kişilik sanat ekibi görev aldı.  
 
Hazırlık süreci bir yıl boyunca devam eden ‘Destan’ dizisi oyuncuları, uzmanlardan kurulu Bozdağ Film Ekibi’nden aksiyon, at binme, ok ve kılıç eğitimleri aldı. Binicilik eğitimleri Bozdağ Film tesislerinde özel olarak yetiştirilmiş atlarla verildi. 
 
 
Dizinin çekimlerinde kullanılmak üzere Bozdağ Film Platosu'nda yer alan atöyelerde döneme ait 5.300 adet aksesuvar, eşya, kılıç, mızrak, kalkan ve obje üretildi. Oyuncular icin 125 adet kostüm dikilirken, yardımcı ve diğer oyuncular için toplam 8.115 parça kostüm hazırlandı. Destan dizisi ekibi 235 kişiden oluşurken, dizinin birinci bölüm çekimlerinde 4.500 yardımcı oyuncu görev aldı.

 

 


Paylaş

 

Tüm Destan Bilgileri