TRT'nin yeni dizisi Uyanış Büyük Selçuklu'da kim, kimdir?

24.09.2020 Uyanış: Büyük Selçuklu
Uyanış: Büyük Selçuklu

TRT 1'nin 28 Eylül Pazartesi akşamı ilk bölümü yayınlanacak olan tarihi dizisi Uyanış: Büyük Selçuklu'nun oyuncu kadrosunda; Ekin Koç, Buğra Gülsoy, Hatice Şendil, Gürkan Uygun, Leyla Lydia Tuğutlu, Sevda Erginci, Mehmet Özgür, Cemal Toktaş, Osman Sonant, Leyla Feray, İlker Kızmaz, Ali Gözüşirin, Çiğdem Selışık Onat, Murat Garipağaoğlu, Nik Xhelilaj ve Erdem Akakçe bulunuyor.

 
Dizide yer alan ve Büyük Selçuklu tarihinde iz bırakan karakterler ise şöyle:
 
Melikşah - Buğra Gülsoy
Melikşah - Buğra Gülsoy
Devleti uğruna evladından geçen kudretli bir baba ve Selçuklu Devletinin tecrübeli Sultanı…  leme nizam verme uğruna geçen mücadeleli ömrün kahramanı. Adaleti ile mazlumların ümidi, celali ile zalimlerin korkulu rüyası. Bâtınilerin devletini ve kendini ortadan kaldırmak için amansız mücadele verdikleri tarihi şahsiyet Sultan Melikşah. 
 
Sencer - Ekin Koç
Sencer - Ekin Koç
Selçuklu Devleti’nin kutlu sırrı ve en cesur kahramanı. Atalarının cesaretinden doğmuş bir Selçuklu kartalı. Nizamülmülk’ün elinde çelikleşmiş karakteri, Gazali’nin yanında keskinleşmiş zekâsı ve Hemedani’nin sunduğu gönül pınarından içen kutlu melik. Devletin kaderini omuzlarında taşıyan sağlam irade, tarihin seyrini değiştiren efsanevi kahraman! 
 
Terken Hatun - Hatice Şendil
Terken Hatun- Hatice Şendil
Melikşah’a olan dillere destan aşkı, hırslarının esiri olmasının önüne geçemeyen bir hanım Sultan. Devleti yönetme arzusu içinde geçen mücadeleli saray günlerinin tehlikeli kadını. 

 

 

Nizamülmülk -  Mehmet Özgür
Nizamülmülk - Mehmet Özgür
İsmiyle müsemma bir devlet adamı, Selçuklu bürokrasinin kalbi, Sultan Alparslan’ın veziri, Sultan Melikşah’ın Hace’si ve Sencer’i yetiştiren tecrübe abidesi. Selçuklu’nun sırlarına vakıf bir siyaset kurdu.
 
Turna Hatun - Sevda Erginci
Turna Hatun- Sevda Erginci
Güzelliği dillere destan, şifacılığı ile bedenleri, güzel huyu ile gönülleri mest eden Türkmen kızı. Sencer’in hayatının aşkı. 
 
Elçin Hatun - Leyla Lydia Tuğutlu
Elçin Hatun- Leyla Lydia Tuğutlu
Kutalmışoğlu Süleyman Şah’ın asil kızı Elçin, Selçuklu sarayını karıştıracak zekaya ve cesarete sahip güzelliği ile başları döndüren savaşçı asil Türkmen kızı. 
 
Sabbah - Gürkan Uygun
Sabbah - Gürkan Uygun
O, dünyanın gördüğü ilk ve en tehlikeli terör örgütünün lideri. İkna gücü ile kaleleri teslim alan, fedaileri ile sokaklara korku salan Selçukluyu yıkmaya azmetmiş bir terörist. Kurduğu istihbarat ağı ile en hususi bilgilere ulaşan, insanların zaaflarından faydalanarak gücü elde eden bir lider. Binlerce masumun kanını elinde tutan azılı katillerin azmettiricisi; Hasan Sabbah. 
 
Sabbah - Gürkan Uygun

 

 

Andreas - Osman Sonant
Bizansın intikam kılıcı olarak Selçuklunun üzerine gönderdiği acımasız bir savaşçı. Hilenin ve oyun kurmanın ustası. Ömrünü Selçukluyu yıkmaya adamış bir Hıristiyan komutan. 
 
 
Gazali - Cemal Toktaş
Dağılmaya yüz tutmuş İslam dünyasını yeniden ihya ve inşa eden olağanüstü bir bilim insanı. Batınilerin sapık fikirlerini çürüten bir fikir dehası. Çağrısı çağları aşan İslam fikir dünyasının ortak hafızası; İmam Gazali. 
 
Aşkla, sırla ve mücadele ile yoğrulmuş destansı bir yolculuk: Uyanış: Büyük Selçuklu dizisinin konusu: 
Anadolu’nun kapılarını Türklere açan Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan’ın ölümünün ardından tahta geçen Melikşah, aynı gün Kıpçak hatunu Başulu’yu doğum yaparken kaybetmiştir. Kıpçak-Selçuklu düşmanlığı sebebiyle yeni doğan bebek, devletin geleceğini tehlikeye düşüreceğinden Nizamülmülk’e emanet edilmek zorundadır. Tüm acılarını geride bırakan Melikşah, babasından devraldığı Selçuklu Devleti’nin gücünü doruklara çıkarır fakat Selçuklu Devleti büyüdükçe düşmanları da hem devletin içinde hem de dışında çoğalmaktadır.
 
Doğumundan itibaren kaderinin devletle bir yazıldığı, ölene kadar da tek gayesinin devlete hizmet olacağı düsturuyla yetişen Sencer, yıllarca aldığı eğitimle idealist bir kahramana dönüşür ve bu kahramanlıklar onu Sultan Melikşah’ın fedaisi yapar. Nizamülmülk’ün en güvendiği adamlarından olan Sencer, devleti için tüm zorlu görevleri üstlenmeye hazırdır.
 
Melikşah ve Sencer türlü tehlikeler ile mücadele ederken en büyük destekçileri Nizamülmülk gibi liyakatli devlet adamları, Gazalî gibi alimler, Ömer Hayyam gibi bilim adamları, Yusuf Hamedani gibi irfan sahibi kişiler olacaktır. Diğer tarafta Karahanlı hanedanından gelen asil soylu Terken, Melikşah’ın hatunu olmanın verdiği güçle devlete hakim olmak istiyordur. Fakat onun bu ihtiraslarının karşısında devletin Baş Hatunu olan Melikşah’ın anası Seferiye, Melikşah’ın oğlu Tapar’ın Hatunu olan Gevher ve saraya gelişiyle dengeleri değiştirecek olan asil Türkmen kızı Elçin olacaktır.

 

 

Selçukluyu yıkmaya yeminli Hasan Sabbah, devlete hakim olmak isteyen Terken’in kurduğu tehlikeli entrikalar ve hepsinin ortasında amansız bir mücadeleye giren Sencer’in Turna ile yaşayacağı fırtınalı aşk… 
 
Uyanış: büyük Selçuklu ilk bölümüyle 28 Eylül Pazartesi akşamı saat 20.00’de TRT 1’de…
 

Paylaş

Yorum yapın

 

Tüm Uyanış: Büyük Selçuklu Bilgileri