Filmbox Arthouse'ta Kurosawa günleri başlıyor

19.07.2020 Atiye
Atiye

Filmbox Arthouse, sinemanın unutulmaz eserlerini ekranlara getirmeye devam ediyor. 20 Temmuz haftası, Japon sinemasının büyük ustası Akira Kurosawa, 3 muhteşem filmle ekranlarımıza gelecek. Sinema kariyerine 1937 yılında görsel senaryo taslakları ve afişler için ressamlık yaparak başlayan Akira Kurosawa, resmi olarak yönetmen koltuğuna ilk 1943 yılında oturdu; yönetmen ve yazar olarak birçok esere imza attı. Kurosawa Günleri kapsamında, usta yönetmenin hayatında önemli yer tutan 3 film ekrana geliyor. 

 

Kurosawa - Kanlı Taht

Kanlı Taht (Throne of Blood / Kumonosu-jô) - 20 Temmuz Pazartesi– Saat 21.10
20 Temmuz Pazartesi gecesi ekrana gelecek olan Kumonosu-jô, yorgun bir savaşçının öyküsünü içerisinde sihir ve cadılar ile bir masala dönüştürüyor. Filmde başrolü, Kurosawa ustanın da favori aktörlerinden olan, Japon sinemasının bir diğer efsane ismi, Toshirô Mifune üstleniyor. Film, kazanılmış bir savaştan sonra eşinin de tahrikleriyle, sağ kolu Yoshiaki Miki ile birlikte Örümcek Ağı Kalesi'ni fethetmeye çalışan General Taketoti Washizu’nun öyküsünü anlatıyor.

 

 

Kurosawa - Rashomon

Rashomon (Rashômon) - 22 Temmuz Çarşamba – Saat 14.40
22 Temmuz Çarşamba öğleden sonra, başrolde yine Toshirô Mifune olan Rashômon ekranlara gelecek.  Film, bir Samuray ve genç eşine karşı işlenen affedilmez bir suçu, suçu işleyen haydut, kurban genç kadın, diğer kurban Samuray’ın hayaleti ve bir ormancının bakış açılarından öyküleştiriyor. 1950 yılı yapımı olan Rashômon’un, 1951 Venedik Film Festivalinde sürpriz bir şekilde Altın Aslan’ın sahibi olması, Japon sinemasının dünyaya açılması açısından önemli bir ilk olarak kabul ediliyor.
 

Kurosawa - Judo Efsanesi

Judo Efsanesi (Judo Saga I / Sugata Sanshirô) - 25 Temmuz Cumartesi – Saat 18.20
25 Temmuz Cumartesi akşam üstü FilmBox Arthouse ekranlarına gelecek olan 1943 yapımı Sugata Sanshirô, Kurosawa ustanın yönetmenlik kariyerinin ilk filmi olma özelliği taşıyor. Film, judonun inceliklerini ve anlamını öğrenmekte zorluk çeken inatçı genç Sugata’nın, dövüş sanatı ile birlikte hayatın anlamını öğrenme çabasını konu ediyor.
 
Filmbox Arthouse yayınlarına, TV+ Kanal 33, KabloTV Kanal 344 ve Vodafone TV üzerinden ulaşılabiliyor. Filmbox Arthouse içeriklerine ayrıca, FilmBox Live websitesi ve uygulaması kullanılarak bilgisayar, tablet ve mobil telefon ekranlarından da ulaşılabiliyor. 
 

Paylaş

Yorum yapın

 

Tüm Atiye Bilgileri