78. Altın Küre Ödülleri sahiplerini buldu

01.03.2021
78. Altın Küre Ödülleri sahiplerini buldu

 Altın Küre Ödülleri 78. defa sahiplerini buldu. Pandemi koşulları nedeniyle pek çok ilkin yaşandığı ödül töreni şimdiden “unutulmayacaklar” arasına girdi. Amerikan komedi dünyasının ikon isimleri Tina Fey ve Amy Poehler’ın New York ve Los Angeles’ta iki ayrı noktadan sunduğu ödül törenine ünlü isimler de evlerinden katıldı. Nomadland ile En İyi Yönetmen Ödülü’nü kazanan Chloé Zhao, Altın Küre kaldıran ilk Asya kökenli kadın olarak tarihe geçti. Hayatını kaybeden, Ma Rainey’s Black Bottom oyuncusu Chadwick Boseman Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu Ödülü'nün sahibi oldu ve ödülünü onun adına eşi aldı. Televizyon kategorilerine ise, drama dalında en iyi dizi, en iyi kadın ve erkek ödüllerini toplayan The Crown damgasını vurdu. Senenin çok konuşulan yapılarından The Queen’s Gambit de hem en iyi mini dizi hem de en iyi kadın oyuncu kategorisinde Altın Küre’nin sahibi oldu. GAİN uygulamasının yanı sıra, www.gain.tv adresinden web tarayıcı üzerinde de izlenebilen yayın, aynı zamanda, GAİN’in de web’deki ilk yayını oldu.

 
Amerikan komedi dünyasının ikon isimleri Tina Fey ve Amy Poehler’ın dördüncü kez ev sahipliği yaptığı tören, eşzamanlı olarak NewYork’ta Rainbow Room’dan ve Los Angeles’da Beverly Hilton’dan yayınlandı. Töreni GAİN izleyicisi için kültür sanat dünyasının önemli ismi sunucu Yekta Kopan ile GAİN Moda ve Lifestyle İçerik Direktörü Zeynep Üner canlı olarak yorumladı. İkiliye, Melikşah Altuntaş ve Cemre Ebuziya kendi favori isimleri ve verilen ödüllerle ilgili yorumlarıyla eşlik etti.

 

 

Sunucular Fey ve Poehler, Hollywood Yabancı Basın Birliği üyeleri arasında hiç siyahi üye bulunmamasına yönelik eleştirilere referansla, kinayeli bir açılış konuşması ile geceye başladı. Tina Fey “kapsayıcılık” vurgusu yaparken, Pohler ise bazı siyahi oyuncuların aday gösterilmemesinin onları göz ardı etmek olduğunu söyledi.
 
Aday olduğu kategorilerde En İyi Drama Dizisi dahil toplamda dört ödül alan The Crown geceye damgasını vuran işlerden oldu. Prenses Diana rolüyle Emma Corrin, Prens Charles rolüyle Josh O’Connor favori gösterildikleri kategorilerde ödülün sahibi olmayı başardı.
 
Senenin en çok konuşulan işlerinden The Queen’s Gambit en iyi mini dizi kategorisinde ödülün sahibi olurken, başrol oyuncusu Anya Taylor-Joy da En İyi Kadın Oyuncu seçildi. Anya Taylor-Joy aynı zamanda Angelina Jolie’den sonra bu kategoride Altın Küre kazanan en genç isim olmayı da başardı.
 
Ma Rainey’s Black Bottom’daki rolüyle Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görülen ve 2020 yılı içerisinde zamansız bir şekilde hayatını kaybeden Chadwick Boseman’ın ödülünü onun anısına eşi kabul etti. Gözyaşları içerisinde yaptığı ödül konuşmasıyla da ekranları başındaki izleyicilere duygusal anlar yaşattı.
 
Bu yıl adayların açıklanmasının ardından en çok konuşulanlardan biri “En İyi Yönetmen” kategorisindeki beş adaydan üçünün kadın olmasıydı. Altın Küre tarihinde bir ilk olan bu adaylıklar One Night in Miami ile Regina King, Promising Young Woman ile Emerald Fennell ve Nomadland ile Chloé Zhao şeklindeydi. 78 yıllık tarihi boyunca ödüllerde ilk defa 1984 yılında Barbara Streisand tarafından kucaklanan En İyi Yönetmen Ödülü’nü, bu yıl ikinci kez bir kadın yönetmen, Chloé Zhao aldı.
 
Nomadland’deki performansıyla izleyen herkesi kendisine hayran bırakan ve “En İyi Kadın Oyuncu” kategorisinin favorisi olarak gösterilen Frances McDormand’ın ödül almaması ise şaşkınlık yarattı. Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu Ödülü, The United States vs. Billie Holiday’deki performansıyla Andra Day’in oldu.
 
 
50 yılı aşkın süredir sinema dünyasında aktif olarak yer alan, 2 kez Oscar, 7 kez Altın Küre ödülü kazanan efsane aktris Jane Fonda,  Cecil B. de Mille ödülünün sahibi oldu. Film endüstrisinde derin etkiler bırakan isimlerin onurlandırıldığı ödüle bugüne dek Tom Hanks, Oprah Winfrey, Jeff Bridges, Robert De Niro, Audrey Hepburn, Harrison Ford, Jodie Foster, Sophia Loren, Steven Spielberg, Denzel Washington ve Robin Williams gibi isimler layık görülmüştü.
 

 

 


Ödül listesi 
 
 
Drama Dalında En İyi Film: Nomadland 
 
Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu: Andra Day (The United States vs. Billie Holiday)
 
Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu: Chadwick Boseman (Ma Rainey’s Black Bottom)
 
Müzikal/Komedi Dalında En İyi Film: Borat Subsequent Moviefilm 
 
Müzikal/ Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu: Rosamund Pike (I Care a Lot) 
 
Müzikal/ Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu: Sacha Baron Cohen (Borat Sebsequent Moviefilm)
 
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Jodie Foster (The Mauritanian)
 
En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: Daniel Kaluuya (Judas and the Black Messiah) 
 
En İyi Yabancı Film: Minari
 
En İyi Animasyon Film: Soul
 
En İyi Yönetmen: Chloé Zhao (Nomadland)
 
En İyi Senaryo: Aaron Sorkin (The Trial of the Chicago 7)
 
En İyi Film Müziği: Trent Reznor, Atticus Ross, Jon Batiste (Soul)
 
En İyi Özgün Şarkı: Io Si (Seen) (The Life Ahead)

 

 

Televizyon 
 
Müzikal/Komedi Dalında En İyi TV dizisi: Schitt’s Creek
 
Drama Dalında En İyi TV dizisi: The Crown
 
Drama Dalında En İyi Kadın Oyuncu: Emma Corrin (The Crown)
 
Drama Dalında En İyi Erkek Oyuncu: Josh O’Connor (The Crown)
 
Müzikal/ Komedi Dalında En İyi Kadın Oyuncu: Catherine O’Hara (Schitt’s Creek)
 
Müzikal/ Komedi Dalında En İyi Erkek Oyuncu: Jason Sudeikis (Ted Lasso)
 
En İyi Mini Dizi: The Queen’s Gambit
 
Mini Dizi En İyi Kadın Oyuncu: Anya Taylor-Joy (The Queen’s Gambit)
 
Mini Dizi En İyi Erkek Oyuncu: Mark Ruffalo (I Know This Much is True)
 
En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu: Gillian Anderson (The  Crown)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu: John Boyaga (Small Axe)
 
Cecil B. deMille Ödülü: Jane Fonda
 
Carol Burnett Ödülü: Norman Lear

 

Paylaş

 

Tüm Sefirin Kızı Bilgileri