Araştırma: Gençlerin en beğendiği aşk dizisi ve aşk sahnesi hangisi?...

28.01.2020
Araştırma: Gençlerin en beğendiği aşk dizisi ve aşk sahnesi hangisi?

 Beykoz Üniversitesi, gençlerin aşka bakışını araştırdı. Günümüz gençliği için “aşk” ne ifade ediyor? 14 Şubat Sevgililer Günü’ne sayılı günler kala, Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi tarafından dokuzuncusu gerçekleştirilen “Gençlerin Aşka Bakışı 2020” konulu anket sonuçlandı. İnternet ortamında gerçekleştirilen ankete 17-27 yaş arasındaki 1.152 üniversite öğrencisi katıldı. Gençlerin Aşka Bakışı 2020 Anketi Beykoz Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nüket Güz önderliğinde gerçekleştirildi. Katılımcıların yüzde 48.9’u kadın, yüzde 44.7’si erkek ve yüzde 6.3’ü LGBTİ bireylerden oluştu. Ankete katılanlar bu çalışmayı, “tüm cinsiyetlere karşı saygılı” olarak nitelendirdi. 

 
2020 yılında gençlerin 41.2’sine göre aşk, “sevgi ve saygı”, yüzde 27.3’üne göre dünyanın en tatlı mutluluğu; yüzde 12.1’ine göre ise "zamanın durması”.  
 
“Gençlerin Aşka Bakışı 2020” konulu ankete göre, gençlerin yüzde 26.7’si aşık oldukları kişiye “aşkım” diye hitap ettiklerini söylerken, “sevgilim” diyenlerin oranı ise yüzde 18.7.
 
Gençlerin yüzde 36.2’sine göre, aşk için yapılabilecek en büyük çılgınlık, tüm imkanlarından vazgeçmek. Aşık oldukları kişi ile bir çılgınlık yaparak gizlice evlenebileceklerini söyleyen gençlerin oranı ise yüzde 26.1.

 

 

En beğenilen aşk dizisi: Afili Aşk
 
 “Gençlerin Aşka Bakışı 2020” konulu anketi, gençlerin televizyondaki tercihlerini de ortaya koydu. Beykoz Üniversitesi öğrencilerinin en beğendiği aşk dizisi yüzde 19.5 oy oranıyla son dönemin sevilen dizisi Afili Aşk olurken, en beğenilen aşık çift yüzde 18.5 oranıyla, Afili Aşk dizisinin ana karakterleri Ayşe ve Kerem oldu. FOX'un geçtiğimiz haftalarda ekrana veda eden dizisi Ferhat ile Şirin yüzde 11.9 oranıyla en beğenilen ikinci dizi olurken, dizinin ana karakterlerinden Banu ve Ferhat da yine yüzde 13 oranıyla dizlerde en beğenilen aşık çiftler arasında ikinci sırada yer aldı.
 
 
En beğenilen aşk sahnesi: Nazlı ile Ali’nin Dansı
 
Gençlerin dizilerde en beğendiği aşk sahnesi ise Mucize Doktor dizisinde Ali ve Nazlı’nın birbirlerine dokunmadan dans ettikleri sahne oldu. Gençlere açık uçlu olarak sorulan bu soruya yüzde 27 oranında Mucize Doktor dizisindeki Nazlı ile Ali’nin dansı yanıtı verildi. Bu sahnenin gençler tarafından tercih edilmiş olması, dizinin bir aşk dizisi olmaması bakımından dikkat çekiyor.
 
 
Sosyal medyada en beğenilen çift: Pelin-Anıl Altan
 
Anket sonuçlarına göre sosyal medyada en çok beğenilen aşık çift, Pelin-Anıl Altan çifti olurken, Arzum Onan-Mehmet Aslantuğ ise oyların yüzde 21.6’sını alarak ikinci sırada yer aldı. Fahriye Evcen-Burak Özçivit çifti ise oyların yüzde 20’sini alarak en beğenilen üçüncü çift oldu.
 
 
En beğenilen aşk filmi: Mucize: Aşk 2
 
Üniversite gençlerinin en beğendiği aşk filmi yüzde 33’lük tercih oranıyla, başrollerini Mert Turak ve Biran Damla Yılmaz’ın paylaştığı Mucize Aşk:2 oldu.  Başrollerini Murat Boz ve Seda Bakan’ın paylaştığı  Öldür Beni Sevgilim ise yüzde 20.4 oranla ikinci sırada yer aldı.
 
 

 Paylaş

Yorum yapın

Afili Aşk Haberleri

 

Tüm Afili Aşk Bilgileri