Yasemin Allen

Yasemin Allen kimdir? Yasemin Allen hangi dizide oynuyor? Yasemin Allen, Erkek Severse dizisinde hangi karakteri canlandırıyor? Yasemin Allen hangi dizilerde oynadı? Yelda karakterini hangi oyuncu canlandırıyor?


 

Dizi: Erkek Severse |  Rol: Yelda

Dizi: Olağan Şüpheliler |  Rol: 

Yasemin Allen
Özgeçmiş:

Yasemin Kay Allen, 10 Temmuz 1989'da, İngiliz Dudley Allen ile İngiliz-Türk vatandaşı oyuncu ve şarkıcı Suna Yıldızoğlu'nun kızı olarak Londra'da doğdu. Kaan adında bir erkek kardeşi vardır. Üç aylıkken ailesiyle birlikte Türkiye'ye geldi. İlköğrenimini burada tamamladıktan sonra 11 yaşında annesiyle birlikte Avustralya'ya yerleşti. Lise yıllarında sinema televizyon, drama, resim ve Japonca dersleri aldı ve kısa filmler çekti.Queensland Üniversitesi'nin sinema televizyon bölümünden burs kazandı. On sekiz yaşında Türkiye'ye dönüp Müjdat Gezen Konservatuarı Tiyatro Bölümü'nü bitirdi.

 
Allen, 2008'de L'Oréal'in yeni yüz yarışmasında finalist oldu. Aynı yıl annesinin de yer aldığı Elif dizisinde başrol oynadı. 2010'da Kavak Yelleri dizisinde Elena, Yerden Yüksek dizisinde ise Juliette karakterlerini canlandırdı. 2011'de Hayat Devam Ediyor dizisinde Pelin Akça rolünü üstlendi. 2013'te "Merhamet" dizisinde Irmak Tunalı karakterini canlandırdı. Aynı yıl N11.com adlı alışveriş sitesinin reklam yüzü oldu.
 
Allen,Özcan Deniz'in yazıp yönettiği ve başrolünde yer aldığı Su ve Ateş filminde canlandırdığı Yağmur karakteriyle sinemaya adım attı. 2014'te Defne Sultan rolüyle Muhteşem Yüzyıl dizisinin kadrosuna katıldı. 2014 yılının Kasım ayında başlayan Şeref Meselesi dizisinin başrollerinden biri olan Sibel karakterini canlandırmıştır. 21.bölümde vurularak ölmüş ve diziden ayrılmıştır. Şu anda 46 Yok olan dizisinde rol almaktadır.

Yer aldığı diziler: Erkek Severse (Gold Yapım, 2022), Olağan Şüpheliler (Exxen, 1441 Productions, 2021), İyi Günde Kötü Günde (Melisa, Star Tv, O3 Medya, 2020), 46 Yok Olan, Şeref Meselesi (Kanal D)

Sosyal medya hesapları:   
        


Ajans:


DİĞER Erkek Severse OYUNCULARI