1001 Tv > Biyografiler > Tuba Büyüküstün

Tuba Büyüküstün

Tuba Büyüküstün kimdir? Tuba Büyüküstün hangi dizide oynuyor? Tuba Büyüküstün, Yarın Yokmuş Gibi dizisinde hangi karakteri canlandırıyor? Tuba Büyüküstün hangi dizilerde oynadı? Manolya Demir karakterini hangi oyuncu canlandırıyor?


 

Dizi: Yarın Yokmuş Gibi |  Rol: Manolya Demir

Dizi: Zeytin Ağacı |  Rol: Ada

Tuba Büyüküstün 'Yarın Yokmuş Gibi' dizisinde 'Manolya Demir' karakterini canlandırmaktadır.
Tuba Büyüküstün

Özgeçmiş:

Tuba Büyüküstün 5 Temmuz 1982 yılında İstanbul'da doğdu. İstanbul Özel Doğuş Okulları'ndan ve Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sahne Dekorları ve Kostüm Tasarımı bölümünden mezun oldu. Üniversitede okurken reklam filmlerinde rol aldı. Üniversiteyi bitirdikten sonra yönetmen Tomris Giritlioğlu sayesinde oyunculuğa başladı.
 
2003 yılında Aydın Bulut’un yönettiği ve Kanal D'de yayınlanan Sultan Makamı adlı dizinin son 4 bölümünde oynarak, dizi oyunculuğuna başladı. 2004 yılında Çağan Irmak’ın yönettiği ve Kanal D'de yayınlanan Çemberimde Gül Oya adlı dizide Zarife karakterini canlandırarak adından söz ettirdi. Yine aynı yıl Cemal Şan’ın yönettiği Gülizar adlı televizyon filminde Gülizar karakterini canlandıran Büyüküstün, bu rolüyle Sırbistan-Karadağ Cumhuriyeti Uluslararası TV Festival Bar'da En İyi Kadın Oyuncu ödülünü aldı.

2005 yılında Aydın Bulut'un yönettiği ve Kanal D'de yayınlanan Ihlamurlar Altında adlı dizide Bülent İnal ve Sinan Tuzcu ile başrolü paylaşarak, büyük bir çıkış yaptı. Aynı yıl Babam ve Oğlum adlı sinema filminde Aysun karakterini canlandırarak bir kez daha Çağan Irmak'la çalıştı ve sinemaya adım attı.

2006 yılında Ömer Faruk Sorak'ın yönettiği Sınav adlı sinema filminde oynayan Büyüküstün 2007 yılında Antakya'da çekilen, Cevdet Mercan'ın yönettiği ve Kanal D'de yayınlanan Asi adlı dizide  başrolü üstlendi. Aynı yıllarda Çemberimde Gül Oya, Ihlamurlar Altında, Asi gibi dizilerinin Arap televizyonlarında gösterilmesiyle birlikte, Ortadoğu'da büyük bir üne kavuştu ve Türk dizilerinin yurt dışına ihracında önemli bir rol oynadı. Başrolünü oynadığı Asi dizisi 67 ülkedeki izlenme oranlarıyla, 51. Monte-Carlo Televizyon Festivali'nde En İyi Pembe Dizi kategorisinde aday gösterildi.

2010 yılında Yusuf Kurçenli'nin yönettiği Yüreğine Sor filmiyle sinemada ilk başrolünü oynadı. Daha sonra atv’de yayınlanan Gönülçelen'de; 2013 yılının ilk günlerinde, Star TV'de yayınlanmaya başlayan 20 Dakika adlı dizide yer aldı.  20 Dakika dizisindeki rolüyle 42. Uluslararası Emmy Ödülleri'nde En İyi Kadın Oyuncu kategorisine aday gösterilerek, Emmy'e aday olabilen tek Türk oyuncu ünvanını aldı.

2014 yılında UNICEF Türkiye'nin iyi niyet elçisi seçilmiştir.


Kaynak: Vikipedi


Yer aldığı diziler:
 • Yarın Yokmuş Gibi (Gain, CB Medya, 2023)
 • Zeytin Ağacı (Netflix, 2022)
 • Sefirin Kızı (Mavi, Star Tv, 2021)
 • Rise of Empires: Ottoman (Mara Brankoviç, Netflix)
 • Kara Para Aşk (atv, Ay Yapım, 2014)
 • 20 Dakika (2013)
 • Gönülçelen (2010-2011)
 • Asi (2007 - 2009)
 • Ihlamurlar Altında (2005-2007)
 • Çemberimde Gül Oya (2004)
 • Sultan Makamı (2003)


Sosyal medya hesapları:   

 tubabustun.official/   

Haftalık Dizi Programı Haftalık Kanal Programı Günlük Dizi Programı

Dijital Diziler Programı Haftalık Film Listesi

DİĞER Yarın Yokmuş Gibi OYUNCULARI