Ömer ve Elif'in Korkunç Çıkmazı

Işınla Bizi Scotty 7.5.2015 Kara Para Aşk
Kara Para Aşk

 Duygusal olarak kabus gibi bir bölüm izledik dün akşam "Kara Para Aşk"ta. Tayyar ve Fatih'in neden olduğu,  Elif'in ve ona yardımcı olabilmek için çırpınan Ömer'in hiçbir çıkış yolu bulamadığı bir çıkmaz işlendi bütün bir bölüm boyunca. Ömer'in ve arkadaşlarının bulmaya çalışacakları her açık Fatih tarafından önceden hesaplanıp kapatılmıştı.

Tabi bunu söylerken görmezden gelmemiz gereken bir nokta var; aksi halde bütün plan ve beraberinde bütün bölüm inandırcılığını yitirebilir: Tayyar'ın, Hüseyin'in öldürülmesi suçunu Elif'in üzerine atmak için doktordan istediği, Elif'e verilecek ilaç. Bu öyle bir ilaç olacak ki Elif'i bayıltmayacak, aksine bilinci yerinde gibi olacak ama bir nevi geçici felç geçirmiş gibi hareketsiz, iradesiz olacak. Herşey bittiğindeyse ne olduğunu kesinlikle hatırlayamayacak. Öyle bir hatırlayamama ki, bırakın ilacın şırınga edilişinden sonrasını, bir müddet öncesini bile hatırlayamayacak ( kendisini kaçıran adamla görüşmesi, konuşması vb gibi).

Bütün bu olaylar sırasında Elif'in hiçbir şey hatırlamıyor oluşu onu dün akşamki bölümde biraz pasif bırakmıştı doğrusu. Zaman zaman panikliyor, hatırlamadığı bir olayla ilgili vicdan azapları yaşıyor olsa da onun bütün olup bitenden etkilenişi biraz zayıf işlenmişti. Yaşadığı çok büyük bir trajedi olsa da kısa süre içinde hayatı belki de geri dönülmez şekilde kabusa dönüşmek üzere olsa da Elif'ten çok Ömer'in mücadelesi daha kanlı canlıydı ekranda.

Önceki "Kara Para Aşk" yazısında değindiğim "diziden ayrılan anne kontenjanı"nı doldurmak ve Elif-Ömer ilişkisinde bir engel oluşturmak için diziye girmiş gibi görünen Nedret Hala karakterinin durmu ise başarılı bir manevrayla dizinin ana konusuna, her şeyi başlatan cinayetlere bağlanarak güzel bir sürpriz yaptı.

Doğrusu Nedret Hala'nın diziye girişinde bunun planlanmış olduğu hâlâ şüpheli. Finale doğru gizemi ve heyecanı korumak, bir anlamda tam olarak işlev kazanamamış karakterlerden (İpek'in kendisini doğrudan çok ilgilendirmeyen bu karakteri araştırmak için duyduğu inanılmaz isteğin bir açıklaması var mı cidden?) faydalanmak için yapılmış bir manevra gibi görünse de tüm unsurları yerli yerince kullanılmış, önceki yazıda çok da iyi yönetilemedinden söz ettiğim final yolculuğunda diziye bir heyecan, hareket getirme konusunda başarlı bir adım oldu. Uzun zamandır ilk defa, sonraki bölümde ne olacağını merak eder olduk böylece.


Paylaş

Yorum yapın

 

Tüm Kara Para Aşk Bilgileri