Tv yazarları bugün köşelerinde ne yazdı?

1001 Dizi 18.10.2018 Gülperi
Gülperi

Gazetelerin televizyon yazarları,  5 Eylül 2018 Çarşamba günü köşelerinde ne yazdı?
 

Mipcom’dan neler oluyor?
Oya Doğan

Fransa’nın Cannes şehrinde 15-18 Ekim tarihleri arasında düzenlenen, dünya televizyon içerik marketi MIPCOM başladı. Bu yıl da yüzlerce dizi ve format görücüye çıktı. Ben de 15 Ekim’de soluğu Cannes’da aldım. Cannes sokaklarını bu yılda Türk dizileri süslemişti. Gülperi, Kızım, Çarpışma, İstanbullu Gelin, Meryem, Hayat Şarkısı, Çukur, Hayat Gibi dizilerinin billboardları her yerdeydi. Türk dizilerinin kazanabilmesi için yurt dışı satışının olması gerekiyor. O nedenle Türk kanalları ve yapımcıları Mipcom’da etkinlikler yapıyor. Bu yıl Atv alıcılar için Sen Anlat Karadeniz dizisinin başrol oyuncuları İrem Helvacıoğlu, Ulaş Tuna Astepe ve tüm yapımcılarının katılımıyla özel bir davet verdi. Fox, This is us dizisinden uyarladığı Hayat Gibi dizisi için başrol oyuncuları Songül Öden ve Birkan Sokullu’nun katılımıyla bir yemek verdi. Global Agency ise Gülperi dizisi için Nurgül Yeşilçay ve Timuçin Esen’in katılımıyla Cannes’da bir şatoda özel bir etkinliğe imza attı. İzzet Pinto’nun ev sahipliğinde gerçekleşen davet gerçekten çok eğlenceliydi. O gece alıcılar Nurgül Yeşilçay’la fotoğraf çektirmek için sıraya girdi.

yazının devamı>>


Sadece Türk dizileri yayınlayacak
Sina Koloğlu

Polonya şirketi SPI International (bizde Docubox, FilmBox kanalı mesela platformlarda izlenir) ile Portekiz’in telekomünikasyon şirketi NOWO, dünya çapında izlenecek yeni bir TV kurdular, Timeless Drama Channel... Kanalın özelliği, sadece Türk dizileri yayınlaması... SPI tarafı bu durumu, her hafta dünya çapında milyonlarca televizyon izleyicisinin Türk projelerini izlemesi ve yapımlara büyük ilgi olarak açıklıyor. Orta ve Doğu Avrupa, Güney Afrika, Asya ve Latin Amerika’da Türk dizilerinin çok izlendiğinin altı çiziliyor. Peki nasıl yayın yapacak?

Dram ve aksiyon
Peki hangi diziler? ‘20 Dakika’, ‘Son’, ‘Kurt Seyit ve Şura’ ile ‘Karadayı’ ilk ismi açıklananlar... Böylece dünya çapında izlenebilecek toplu Türk dizilerinin yayınlanacağı bir kanal da kurulmuş oldu.

yazının devamı>>


 

 

İspanyollar, Akyürek için 'Erik Dalı'yla oynadı
Ali Eyüboğlu

Türk hayranlarının Engin Akyürek için neler yaptığını bilmiyorum. Ancak oyuncunun Arjantin, İspanyol ve Uruguaylı fanlarının paylaşımlarından bilgim var. Çünkü her paylaşımda beni de etiketliyorlar.
Şimdiye kadar Akyürek’in adı ve fotoğrafı olan afiş, döviz, pankartlarla fotoğraf çektiren hayranlarının son jesti süperdi.
Siyah etek veya pantolon üzerine siyah askılı tişört giyen, bellerine kenarlarında sarı liralı yemeni bağlayan İspanyol kadınlar, Akyürek’e doğum günü hediyesi için geçmiş kamera karşısına...İçlerinden biri, “İspanyol hayranların sana bunu armağan etmek istiyor” dedikten sonra başlıyorlar dansa... ‘Erik Dalı’ eşliğindeki danslarından belli, İspanyol kadınların bu amaçla ders bile aldığı...

Akyürek hayranları bunları yaparken, Fahriye Evcen ve Murat Yıldırım fanları da boş durmadı. Onlar da iki oyuncunun başrolünü paylaştığı ‘Sonsuz Aşk’ın İspanyol televizyonlarında yayınlanan ilk Türk filmi olduğunu yazıp, sordu, “Bu haber değil mi?” diye…
‘Sonsuz Aşk’, ‘Amor Sin Fin’ adıyla İspanya’da yayınlandı ve 2 milyon 157 bin izleyici, yüzde 16.1 reytingle birinci oldu.

yazının devamı>>


Bu ruhu yeniden keşfedin
Yüksel Aytuğ

'Keşif' filmini ilk kez bu sütunlarda okumuştunuz.
Bilgisayar oyunu bağımlısı üç gencin, kendilerini bir anda Çanakkale Savaşı'nın ortasında bulmalarını, 'bir tuşluk' bildikleri ölümlerin gerçekte ne ifade ettiğini, yaşıtları o yıllarda cephede vatan için ölürken, kendilerinin nasıl büyük bir amaçsızlık ve hiçlik içinde yüzdüklerini anlamalarını hikaye eden fantastik filmin tamamını galasında izleme fırsatı buldum.

Beklenti çıtamı en yükseğe koyarak girdiğim salondan hiçbir hayal kırıklığına uğramadan çıktım. Projenin sahibi Avni Özgürel, yapımcı eşi Ayfer Özgürel ve yönetmen Volkan Kocatürk; müthiş bir 'misyonu' yerine getirmişler. Bu film pek çok genç oyuncuyu da sinema ve televizyona kazandıracak gibi.
Ama rafine bir Tayanç Ayaydın performansı var ki, izleyen herkese "İşte oyuncu" dedirtiyor.

yazının devamı>>


Paylaş

 

Tüm Gülperi Bilgileri