Tv yazarları bugün köşelerinde ne yazdı?

1001 Dizi 11.10.2018 Sen Anlat Karadeniz
Sen Anlat Karadeniz

Gazetelerin televizyon yazarları,  11 Ekim 2018 Perşembe günü köşelerinde ne yazdı?
 

Osman Sınav’a... Dizi sürelerini uzatmayın!
Oya Doğanr

Yaklaşık 11 yıl önce Türk dizilerinin geçmişini konuşmak için Osman Sınav’la bir araya gelmiş ve bir röportaj yapmıştım. Osman Hoca o röportajda dizi sürelerinin uzamasında kendisinin çok büyük bir payı olduğunu söylemişti. Bu konuda suçlu olduğunu dile getirmişti. Bugün oyuncusundan yönetmenine, kanalından izleyicisine herkes dizi sürelerinden şikayet ediyor. 130-140 dakikalık diziler artık dayanılmaz hale geldi diye düşünürken bu sezon süreler daha da uzamaya başladı. Sen Anlat Karadeniz geçtiğimiz haftalarda 192 dakikalık bir bölüm yayınladı. Onu 178 dakikayla Payitaht Abdülhamit takip etti. Sonra olarak Can Kırıkları 165 dakikaydı. Biz dizi süreleri kısalsın diye konuşurken artık daha da içinden çıkılmaz bir noktaya doğru gidiyor. Burada da dönüp baktığımızda bu rekabeti Osman Sınav’ın başlattığını görüyoruz.

yazının devamı>>


 

 

Yeni sezonda sadece biri tuttu
Sina Koloğlu

Hani tam anlamıyla ‘bu dizi tuttu’ karşılığını veren yeni sezon projelerin arasında sadece bir tanesi var o da, ‘Bir Zamanlar Çukurova’... Bu proje için “Atv’nin izleyicisine hitap etmez” diye bir eleştiri gelmişti. Bunu yıktı, öyle bir rakamlarda dolaşıyor ki... Son bölüm, Total yüzde 9.90 AB’de yüzde 11.17... Bir haftalık sıralamada ‘Sen Anlat Karadeniz’den sonra ikinci... ‘Çukur’u geçiyor total izleyicide. AB’de ise ‘Çukur’dan sonra ikinci... Ev ahalisiyle birlikte izliyoruz. Yeni sezonun tartışmasız kazananı. ‘Gülperi’ kıvamda gidiyor

Yeni sezonun merak edilen işlerinden biri ‘Gülperi’ ydi. Daha doğrusu Nurgül Yeşilçay başroldeydi ve ne yapacaktı? ‘Paramparça’da tadı tuzu olmayan bir hatırası vardı. Total izleyici diziyi tuttu. Geçer not, yüzde 5’in üzerinde... AB daha tam karar veremedi. Reklamcıların gözdesi kuşak 20+ ABC1’de tam sınırda, yüzde 4.90...

yazının devamı >>


Dizinin mekanlarını 450 kişi sekiz ayda yaptı
Ali Eyüboğlu

Atv'nin yeni dönem dizisi ‘Bir Zamanlar Çukurova’nın çekildiği yedi odalı 450 m2 konak, misafir evi, müştemilat, ahırlar, garaj, kış bahçesi ve yapay gölü, 450 kişi sekiz ayda yaptı. Dizi bittikten sökülecek prefabrik köşkün içi, 1970’li yıllara göre dekore edildi. Dizideki mücevherleri özel olarak tasarlatan Tims&B Productions, oyuncular için 2 bin parça kostüm ve aksesuar yaptırdı.
Senaryosunu Yıldız Tunç’un yazdığı, üçüncü bölümden itibaren Murat Saraçoğlu’nun yönettiği dizinin setine gittim.

18 projesinden sekizini İstanbul dışında çeken Murat Ünalmış ve ‘Karagül’den sonra ‘Bir Zamanlar Çukurova’yla ilk başrolünü oynayan Hilal Altınbilek’le konuştum.

yazının devamı>>


Paylaş

 

Tüm Sen Anlat Karadeniz Bilgileri