Tv yazarları bugün köşelerinde ne yazdı?

1001 Dizi 3.10.2018 Bir Litre Gözyaşı
Bir Litre Gözyaşı

Gazetelerin televizyon yazarları,  3 Ekim 2018 Çarşamba günü köşelerinde ne yazdı?
 

Bir Litre Gözyaşı milyonlara umut oldu
Oya Doğan

Türkiye’de Japon dramlarına yoğun bir ilgi var. Bunun nedenini ancak bir Japon dizisi izlediğinizde anlıyorsunuz. Çünkü birbirinden bu kadar uzak coğrafyada yaşamamıza rağmen aynı duyguları paylaşıyoruz. Ve Japonlar duygu anlatma meselesini çok iyi biliyorlar. Bence evrensel olmanın sırrı da duygu anlatmak. O nedenle de bambaşka ülkelerde yaşasak bile birbirimizi hissedebiliyoruz. Türkiye’de daha önce Japon yapımları Anne ve Kadın dizi oldu. İkisi de ses getirdi. Hatta Kadın dün akşam yeni sezonuna başladı. Türkiye’nin en dikkat çeken yapımlarından biri... Şimdi ise Bir Litre Gözyaşı dizi oluyor. Dizi; Aya Kito’nun 1988 yılında yayınlanan “1 Litre No Namida” kitabından uyarlanıyor. 14 yaşında beyincik ve omurilikteki hücrelerinin dejenere olması nedeniyle amansız bir hastalığa yakalanan Aya; yaşadıklarını, yüzleştiği hastalıkla mücadelesini ve en önemlisi de hiç bitmeyen yaşama sevincini hep yazmış.

yazının devamı>>


 

 

Koca Koca Yalanlara operasyon var
Sina Koloğlu

Kanal D’de ekrana gelen ‘Koca Koca Yalanlar’, ev ahalisinin yeni sezon izlediği dizilerden biri... Gün pazartesi, alışkanlığın olduğu diziler var, ‘Çukur’ ve ‘Söz’ mesela... Proje, bunların arasında ilk zamanlardaki izlenme oranını yakalayamadı. Epey bir geriledi. Bu durumu iletince, pek bir hüzünlendi evdekiler. Ben de Kanal D’ye durumu sordum. “Formatını değiştiriyoruz. Daha merak edilir, romantik komediye dönüşüyor. Kesik kesik skeç gibi olmayacak. Aradaki absürd montajları da yok edip, merak ettiren unsurlarla daha da dizi formatına girecek” dediler. Haydi bakalım. Gün değişikliği düşünülmüyor. Bu sezonun iyi dizilerinden... Konusu ve oyuncularıyla farklı bir proje... En büyük handikapı, film gibi, dizi rüzgarının da kırılgan olması. Kiloyla senaryo yazılacak bir durumu yok. Benzer bir başka örnek ‘Ufak Tefek Cinayetler’... İnce işlemesi olan projeler.

yazının devamı>>


Gerçek zombi dizisi: ‘Çukur’
Yüksel Aytuğ

Türkiye'nin ilk vampir dizisi 'Yaşamayanlar', BluTV'de yayınlanmaya başladı. Ancak 'ölümsüzlük' sadece bu diziye özgü değil. Show TV'nin iddialı dizisi 'Çukur', 'bir türlü ölemeyenlerin dizisi' olarak, 'Yaşamayanlar'a rakip olacak 'fantastik' bir dizi haline geldi. BluTV'de 'Yaşamayanlar', Show TV'de ölemeyenler...

Malum, geçen sezonun son sahnesinde düğün evi kana bulanmış, bizimkilerin bulunduğu masaya 15 metre mesafeden otomatik silahlarla yüzlerce mermi sıkılmıştı. Aynı zamanda 'İdris Baba' ve arkadaşları da bir evde kuşatılmış, onlar da umutsuz bir halde, intihardan farksız bir 'çember yarma' operasyonuna girişmişlerdi.

Gelin görün ki, o amansız saldırılarda neredeyse hiç kimse ölememiş! Baktık ki, geçen sezonun tüm önemli karakterleri, orada burada hortluyor.

yazının devamı>>


Paylaş

Köşe yazarları Bir Litre Gözyaşı hakkında ne yazdı?

 

Tüm Bir Litre Gözyaşı Bilgileri