Tv yazarları Erkenci Kuşun ilk bölümü için ne yazdı

1001 Dizi 28.6.2018 Erkenci Kuş
Erkenci Kuş

Gazetelerin televizyon yazarları, Show Tv'nin sevilen dizisi Çukur'un çok konuşulan sezon finali için ne söyledi?
 

Romantik komedide hep aynı formül
Oya Doğan

Bir romantik komediden bahsediyorsak bu konu her zaman aynı yerden işliyor. Esas kızımız Sanem; güzel ama güzelliğinin farkında değil, hayalperest, yeteneklerinin altında bir iş yapıyor, yazar olmak istiyor, değişik bir görsel hafızası var, bir gördüğünü bir daha unutmuyor, sakar, delikanlı bir tavrı var, babasına çok düşkün, kandırılmaya müsait bir karakter. Esas oğlanımız Can; zengin, yakışıklı, kaslarını gösterebileceği bir spor yapıyor, sanatsal bir yeteneği var, dünyaca ünlü bir fotoğrafçı, özgür ruhlu, alçak gönüllü... Bu ikiliyi bir araya getiren yer ise bir reklam ajansı... Esas kızımız en alt seviyeden başlayıp, getir götür işlerine bakacakken her şeyi hafızasında tutabilme yeteneğiyle bir anda fark edilip, sakarlığı nedeniyle de kısa sürede kendisini bir entrikanın ortasında baş kahraman olarak buluyor.

yazının devamı>>


 

 

Dolunay + No:309= 'Erkenci Kuş'
Sina Koloğlu

Star TV, yaz dizilerine başladı. Romantik komediler birbiri ardına gelecek. Baştan sabun köpüğü işler olduğunu kabul ediyoruz. Şablonun dibine vurulmasına karşı değiliz. Zengin adam, fakir kız muhabbetlerine razıyız, abuklukların olabileceğini öngörebiliyoruz.

Oyuncuların ve senaryonun ‘yazlık iş çıkartalım’ seviyesine de ‘eyvallah’ diyoruz. Bütün kabullenmelerin sonucunda ‘keyif tülbentimizden süzüle süzüle ortada hiç bir şey kalmaması tuhaf değil mi? Ekip, ‘No: 309’ ve ‘Dolunay’ dizilerinin karışımı... Her iki diziyi de makul uzunlukta izledi ev ahalisi... Ortak özellikleri; bir yere kadar gülümseten sahneleri ve senaryo gidişatıyla makul romantik komedilerdi.

‘Hazır bu işe alışmış bir ekip var toparlayalım yeni bir romantik komedi yapalım’ dedikleri ‘Erkenci Kuş’ ise, ilk bölüm itibarıyla ev ahalisi tarafından ‘felaket’ olarak kabul gördü. “Oyuncuları tanıyoruz, biliyoruz ama, ne yaptıklarını izleyemedik” dediler.

yazının devamı>>


Ufak Tefek Sırlar ve Erkenci Kuş
Mesut Yar

İlginç bir alışkanlığım var. Dizi galalarına gitmeyi pek sevmem. Adrenalin dozu yüksek olur ve ekip üyelerinin yüzlerini, vücut dillerini, tepkilerini izlemekten dizi ya da filmin aksını kaçırırım...

Ancak küçük de bir sırrımı paylaşmalıyım. Bugüne kadar katıldığım galaların hepsi dizi ya da filme uğurlu geldi. Anlı şanlı eleştirmenlerin(!) “iki bölüme kadar kalkar” dediği işler üç ya da dört sezon sürdü...
Giriş ve ufak tefek sırları bir kenara koyarsak önceki gece “Erkenci Kuş”un (Star TV) galasındaydım. Alışkanlığım değişmemiş. Yine ahaliyi izleyip tanıdıkları dinlemekten diziyi gözden kaçırdım. Şükür, kanal tekrar yayınladı ve ortaya çıkan işi odaklanarak izledim...

Karışık pizza sever misiniz bilmem? Diyetteyim ama iyi yapılmışsa ucundan tadına bakarım. “Erkenci Kuş”ta aynı duyguya kapıldım.

yazının devamı>>


 

 

Yamalı bohça...
Mustafa Doğan

SEÇİM telaşının bitmesiyle yazlık işlerin önü açıldı.

Önümüzdeki günlerde maruz kalacağımız dizi bombardımanının ilk halkası, Demet Özdemir ve Can Yaman’ın rol aldığı ‘Erkenci Kuş’ oldu.
Öncelikle bu “harika” isim için eser sahibi Meriç Acemi ve diğer karar vericileri tebrik etmek istiyorum. Ortaya çıkan iş de ismiyle müsemma zaten!
Zengin, yakışıklı ve serseri ruhlu zengin oğlan ile saflık timsali, patavatsız, sakar ve güzel fakir kızımız bir reklam ajansında tesadüfen karşılaşır.
Sonra karanlık bir odada yanlışlık sonucu öpüşmeleriyle aralarında çekim başlar, olaylar gelişir.
Saf, güzel ve fakir kız rolünde doktorasını bitirmek üzere olan Demet Özdemir’in kaderi kötü zaten. Bir önceki dizisi ‘No: 309’da bir otel odasında yanlışlık sonucu hiç tanımadığı bir adamdan hamile kalmıştı.

yazının devamı>>


Ergenci Kuş
Yüksel Aytuğ

Etli butlu diziler final ya da sezon finali yapınca, meydan 'çıtır çerez' kıvamındaki yaz dizilerine kaldı. Diziciler yaz aylarında, okul ve sınav stresinden kurtulup televizyonla daha içli dışlı olan gençleri ve çocukları hedef alırlar. Bu nedenle ekrandaki dizi kulvarı 'yaz kampı' kıvamına gelir.
Önümüzdeki günlerde ekran karşısında çekirdek çitleyip kendini dizi karakterleri ile özdeşleştirerek hayal kuracak ergenlere yönelik pek çok yeni dizi ekranlarda arz-ı endam eyleyecek.
Yazlık ergen dizilerinin ilk cemresi önceki akşam Star ekranına düştü. 'Erkenci Kuş'u hiç de fena bulmadım. Bir kere Can Yaman diye bir yakışıklı var ki, genç kızların burnunu salı akşamları Star ekranına yapıştırması kesin gibi. Partneri Demet Özdemir de romantik komedilerin aradığı sevimli, sempatik, hafiften sakar genç kız karakteri için biçilmiş kaftan.

yazının devamı>>


 

'Erkenci Kuş' neden başarılı oldu?
Sinan Biçici

Yaz deyince akla gelen romantik komedilerin ilki ‘Erkenci Kuş’, geç de olsa yayına girdi. İlk bölümüyle altı reyting alarak tüm izleyicilerde üçüncü, AB kategorisinde ikinci oldu. Seyirci reaksiyonlarına baktım, ‘Kiralık Aşk’la ‘No:309’ karışımı yorumları dikkati çekiyor. Bir de ‘romantik komedilerin konuları hep aynı‘ diye serzenişler var.

‘Kiralık Aşk’ın yazarı Meriç Acemi’nin hikayesi ve ‘No:309’un yapımcısı Gold Film’in işi olduğu için de diziden oyuncular var. Senaryo olarak da iki diziyle benzerlikler görülüyor. ‘No:309’da tanımadığı bir adamla yanlışlıkla birlikte olup, hamile kalan genç bir kızın evlenmek zorunda kalma hikayesi vardı. Burada da şirketin partisinde karanlıkta yanlışlıkla öpüşen ve kim olduklarını bilmeden aşık olan bir çiftin hikayesi ekrana geliyor.

yazının devamı>>


Paylaş

 

Tüm Erkenci Kuş Bilgileri