Tv yazarları Kalbimin Sultanı'nın ilk bölümü için ne yazdı?

1001 Dizi 18.6.2018 Kalbimin Sultanı
Kalbimin Sultanı

Gazetelerin televizyon yazarları, Star Tv'nin yeni dizisi Kalbimin Sultanı'nın ilk bölümü için köşelerinde ne yazdı?
 

Sarayın romantik komedisi
Oya Doğan

Osmanlı romantik komedisi olan Kalbimin Sultanı dizisi çarşamba akşamı Star TV’de başladı. Maya Productions International-Burhan Özkan’ın yapımcılığını, Özlem İnci Hekimoğlu ve Nil Güleç Ünsal’ın senaristliğini, Kerem Çakıroğlu ve Eda Teksöz’ün yönetmenliğini üstlendiği dizide; Ali Ersan Duru, Aleksandra Nikiforova, Emel Çölgeçen, Tansel Öngel, Beste Kökdemir, Tuncer Salman, Taner Rumeli, Bülent Seyran, Sadi Celil Cengiz, Açelya Devrim Yılhan ve Itır Esen rol alıyor. Bir tesadüf sonucu tanışan Sultan Mahmut ve Rus öğretmen Anna’nın atışması kayıktan saraya taşınıyor. Saraya genç bir muallime olarak gelen Anna tüm dengeleri değiştiriyor. Tüm kodlarıyla romantik komedi olan ve merkezine aşkı koyan dizinin, arka planında ise Yeniçeri’ye savaş açan bir padişah var.

yazının devamı>>


Kalbimin Sultanı
Mustafa Doğan

Dönem dizileri hayli maliyetli olduğundan yazın böyle bir işe kalkışılması hiç alışık olmadığımız bir durum.
Bir dönem dizisine harcanan parayla 4-5 yaz dizisi çekilebileceğini söyleyeyim, varın gerisini siz düşünün.
Yazın yerle yeksan olan reytingleri de hesaba katınca böyle bir projeye soyunmak için ya paranızın çok olması lazım ya da matematik konusunda cahil!
Bir diğer seçenek de güçlü bir yabancı ortak.
İşte çarşamba akşamı tanıştığımız, kayıtlara ilk Türk-Rus ortak dizi projesi olarak geçen ‘Kalbimin Sultanı’ üçüncü seçeneğe giriyor.
Tanıtımlarını izledikten sonra, “Yaz ekranının kesin tutacak işlerinden biri bu” diye yanına işareti peşinen koymuştum. Tarihi romantik komedi fikri heyecan vericiydi.

yazının devamı>>


 

 

Merakla beklenen Kalbimin Sultanı
Sinan Biçici

Uzun zamandır beklenen romantik komedi dizisi ‘Kalbimin Sultanı’nın ilk bölümü yayınlandı. Neden merak ediliyordu? Birincisi, romantik komedi ama dönem dizisi... Sultan II. Mahmud’un, Rus güzel Anna ile aşkını anlatıyor. İlk Türk-Rus ortak yapımı ve aynı anda Rusya’da da yayına girecek. ‘Lost’ ve ‘Prison Break’in yönetmeni Bobby Roth, projenin supervisor yönetmeni... Böyle özellikleri olunca, merak etmemek mümkün değil tabii.

Sultan Mahmud, savaş ve fetihleriyle bilinen Kanuni ya da Fatih gibi bir padişah değil. Yeniçeri Ocağı’nı kaldırıp, modern orduya geçişi başlatmasıyla anılıyor en çok. Bir de devlette ve sosyal yaşamda yaptığı yeniliklerle...

yazının devamı>>


Biraz daha inanmalı
Mesut Yar

“Kalbimin Sultanı” (Star TV) ile bayramda tanıştık. Belli ki çok emek harcanmış. Ama ilk bakışta dizide tam bir “yaptığına çok da inanmama hali” mevcuttu...

Belki zaman içinde kendini düzeltir. Malum önümüz yaz ve ekranlar seyirciye çok alternatif vermiyor. Bir Türk- Rus ortak yapımı olan projede sırıtan detaylar, daha önce “Muhteşem Yüzyıl”, “Payitaht Abdülhamid” gibi başarılı dönem dizilerini fazla andırmasından kaynaklıydı...

yazının devamı>>


Paylaş

 

Tüm Kalbimin Sultanı Bilgileri