Tv yazarları Vatanım Sensin finali için ne yazdı?

1001 Dizi 10.6.2018 Vatanım Sensin
Vatanım Sensin

Gazetelerin televizyon yazarları,  ikinci sezonunun  sonunda ekrana veda eden Vatanım Sensin dizisinin finali için ne söyledi?
 

Vatanım Sensin İzmir Marşı’yla veda etti
Oya Doğan

Vatanım Sensin perşembe akşamı ekrana gelen final bölümüyle veda etti. Ben diziye gözyaşları içinde “Hoşçakal” dedim. Özellikle Cevdet ve Azize’nin çocuklarına tam bağımsız bir ülke bırakmak için şehit oldukları sahneyi izlerken dayanmak zaten mümkün değildi. Kurdukları plana göre onlar yaşamayacaklardı ama bir ülkenin kaderini değiştireceklerdi. Ki onu da yaptılar. Sonrası çorap söküğü gibi geldi. Yunan askeri büyük bir kayıp yaşadı ve İzmir kurtuldu. Finalde Hilal ve Leon Mustafa Kemal’in yeni bir ülkeden bahsettiğini söylediler, Hilal annesi ve babasını anlattığı kitabı Vatanım Sensin’i gösterdi, İzmir Marşı eşliğinde Azize ve Cevdet’in mezarına giderek diziye veda ettik.

yazının devamı>>
 

 

En iyiler arasında yerini aldı
Mesut Yar

“Vatanım Sensin”de (Kanal D) Cevdet ve Azize ile vedalaştık. Dizinin başından beri hürriyet vurgusunun yapıldığı dil bu sonu işaret ediyordu zaten... Bana göre “Vatanım Sensin” gelmiş geçmiş en iyi dönem dizilerinin ilk beşinde yerini alacaktır.

Derinlikli karakterleri, anlatım dili, renkleri, sesi ve müzikleriyle... Her bölümünde tüylerin ürperip gözlerin yaşardığı ve hakikate en yakın duran iş bulmak bana göre çok zor artık. “Vatanım Sensin” iyi bir fırsattı...

Kendi adıma sakallarıyla bile oyunculuğun abecesini yazan Halit Ergenç’i, sette ve ekranda sadeliğin ve tevazuun resmini sergileyen Bergüzar Korel’i, Yüzbaşı Yakup ile efsane bir profil çizen Fatih Artman’ı, Filipos ile sınırları zorlayan Levent Can’ı hakikaten özleyeceğim. Bir de HiLeon fanlarını elbette!

yazının devamı>>

Bir 'Vatanım Sensin' finali
Sina Koloğlu

Kanal D’de ekrana gelen ‘Vatanım Sensin’i, ev ahalisiyle izledik. Ekipteki baldız, diziyi başından beri takip ediyor. Onun yorumları önemliydi. Peki en etkili sahne hangisi seçildi?
İnönü’nün cephede, Yıldız ve Hilal’e, kurşuna dizilen anne ve babalarının şehit olması ve ülkenin kurtuluşu üzerine yaptığı konuşma... O sahnede gözyaşları tutulamadı. Bir ortak görüş, asıl finalin Azize’yle Cevdet’ in kurşuna dizildiği sahnenin olması yönündeydi. İzmir’in kurtuluşu coşkusunun, tam aksettirilemediği de bir başka yorumdu. Ekranın unutulmayacak dizilerinden biri, finalini yaptı. Hem de bugünlere selam ederek...

yazının devamı>>

'Vatanım Sensin' neden değerli?
Sinan Biçici

Şahsen bir eleştirmen ya da senarist değil, seyirci olarak izlediğim, kolay kolay unutulmayacak bir diziydi ‘Vatanım Sensin’. Bir savaşın sadece cephede değil, hayatın her alanında kazanılması gerektiğini gösterdi. Tepkilerden çekinmeden Yunan kahramanları da, hain Osmanlı subaylarını da anlatabildi. Aşkı, aileyi, dostluğu ve insanın zaaflarını da hiç ihmal etmedi. Mutlaka eksiği, beğenmeyeceğiniz tarafları vardır ama bu çalışma koşulları içinde olabilecek en özenli ve meşakkatli işti. Ülkenin yaşadığı çok kritik günlerde bize Kurtuluş Savaşı’nı ve Mustafa Kemal’i anlatarak, ‘Birleşmiş bir halkı kimse yenemez’ sloganını hatırlattı ve umut verdi.

yazının devamı>>


Paylaş

 

Tüm Vatanım Sensin Bilgileri