Şıpıldak Otu

Uzunçorap 7.6.2016 Hayat Sevince Güzel
Hayat Sevince Güzel

Limon Film geçen yaz "Kalbim Ege'de Kaldı"yla sezonda yer almıştı. Dizi yöre ve görüntüler olarak ilgimi çekmesine rağmen ancak ilk bölümünü, kısmen izleyebilmiştim (İki baş karakteri aşırı kavga ediyorlardı, ikna olmamıştım).
 

"Hayat Sevince Güzel"e gelince, dizinin aynı yöre ve güzel görüntülerin artıları bir yana, hiç duyulmamış bir anafikri olmasa da, ilgimi çeken detayları oldu. Öncelikle, hikayenin ana kahraman Zarife'nin; köyün hem delisi, hem yabanisi, feministi, müzmin bekarı, şifacısı, pervasızı, koyun çobanı, kitap okuyanı, eli sopalısı olmasıyla mürekkep çeşnili karakteri. İkinci olarak, sırrını bir tek Zarife'yle dedesi Halil'in bildiği, her derde deva mucizevi Şıpıldak Otu.
 

Bitkisel tedavi, alternatif tıp tam da gündemdeki, ilgi çekici konular. Güzel açılımlara müsait. Yeri gelmişken söyleyeyim, aileye alelacele kenti terk ettiren Şinasi için bölüm öncesi bilgilerde, doğru hatırlıyorsam üçkağıtçı, dolandırıcı falan deniyordu. Halbuki içinde bir sürü bitkisel ürünün olduğu bir dükkanı olan, bunların satışını yapan, normal bir adammış. Yani yeri yurdu belli, mesleği belli olan bir adam. Aktarmış yani. Anlaşılan meslek standartlarından saptığı nokta kendi kendine ilaç icat etmesi, insanlara bunları satması. Başarılı olsa, işte Zarife ve dedesi gibi olabilirmiş ama olmamış. Yani amacı insanları kandırmak değil, böyle bir mucizevi ilaç bulmakmış. Hani derler ya, hap yap para kap, diye, bu kişinin derdi sırf hileli yoldan para kazanmak olsa, karavanla yöre yöre dolaşıp sahte ilacını satardı. Halbuki dükkan tutmuş, içine mal koymuş. Geçici düşünen biri neden yerleşik düzene geçsin, onca masrafa geçsin? Dolandırıcı özellikleri varsa da ilk bölümde henüz yeterince ortaya çıkmadı. 


Paylaş

Yorum yapın

 

Tüm Hayat Sevince Güzel Bilgileri