Diziler ve Bilgiler

Uzunçorap 11.5.2016 Baba Candır
Baba Candır

Gani Müjde ms hastalığıyla ilgili beş bölümlük bir dizi hazırlığındaymış. Başrollerinde Aslı Tandoğan ve Engin Hepileri'nin yer alacağı dizi romantik komedi türünde olup aynı zamanda ms hastalığıyla ilgili bilgilendirici yönü olacakmış. Yıllar önce yapılmış bir araştırma vardı. Bu araştırmada insanlara en çok neden mutlu oldukları sorulmuş ve şaşırtıcı bir cevap çıkmış: İnsanlar en çok işlerine yarar bir bilgi öğrendikleri zaman mutlu oluyorlarmış. Hayatı kolaylaştırıcı ya da ufuk açıcı bir şey öğrenildiği zaman. Bir karanlık aydınlandığı zaman. Bu bakımdan bile bu dizi önemli.


Hayatta öğrenilecek bu kadar çok şey ve dizilerde de hayata dokunmak gibi müthiş bir potansiyel varken, genelde aynı bilgilerin etrafında hikayeler örülmesi, dizi dünyasında ergeç aşılması gereken bir şey.
Peki bunu yapmak çok mu zor? Sanmıyorum. Nasıl ki, dizilerin içine reklamlar yerleştiriliyorsa (Kiralık Aşk'ın son bölümünde ürün yerleştirme şeklinde birkaç tane vardı. Altta reklam diye de yazmadı. Bu mecburiyet kalktı mı acaba?) aynı şekilde vatandaşlık hakları, davranış bilimleri, iletişim yöntemleri, farklı kültürlerde ne nasıl yapılıyor bilgileri verilebilir.

 

Paylaş

Yorum yapın

 

Tüm Baba Candır Bilgileri