Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) İnsani Yardım Programı Sözcüsü Songül Öden, Suriyeli kadınlarla buluştu

27.07.2018 Kayıt Dışı
Kayıt Dışı

 Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) İnsani Yardım Programı Sözcüsü Songül Öden, Suriyeli kadın ve kız çocuklarına İstanbul’da sağlık hizmeti veren UNFPA Kadın Sağlığı Danışma Merkezi’ni ziyaret etti ve kadınlarla birlikte renkli bir sosyal aktiviteye katıldı. 

 


UNFPA Kadın Sağlığı Danışma Merkezi’ni ziyaret eden Songül Öden “Merkezde tanıştığım kadınlar çok güçlü kadınlar. Yaşadıkları zorluklara rağmen, hayata sıkı sıkı tutunuyorlar. Kimisi çok güzel Türkçe konuşuyor. Aralarında öğretmenler var. Onların hikayelerini dinlediğimde yaşananların ne kadar ağır olduğuna bizzat şahitlik ediyorum. Bu kadınlar, ellerindeki tüm imkanları kullanarak, kendileri ve çocukları için daha iyi bir gelecek elde etmek adına durmaksızın çaba gösteriyorlar” dedi.

 

 

 

Suriyeli göçmen kadınların gelecekten beklentilerini işlediği bohça çalışmasına getirdiği ve manevi değeri olan bir parçayı işleyen Öden, kadınların mesajlarını tek tek okudu ve mesajı işleyen kadınlarla sohbet edip, onların beklentilerini, yaşadıkları sorunları ve sorunları aşmak için girdikleri mücadelelerini dinledi.
 

 
Oyuncu Songül Öden’in gözünden Suriyeli kadınların hikayeleri 
 
Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun Sözcüsü Songül Öden, UNFPA Kadın Sağlığı Danışma Merkez’i ziyaretinde, Suriyeli bir kadınla röportaj da yaptı. Röportajda, Suriyeli kadınların yaşadıklarını, Türkiye’ye geldikten sonra, bu merkezler yoluyla tekrar hayata nasıl bağlandıklarına dair sorular sordu. Bu röportajlardan oluşan yazı dizisi, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun web sitesi (http://turkey.unfpa.org/tr) ve sosyal medya hesaplarında (UNFPA Turkey) yayımlanacak. Bu samimi sohbetlerden oluşan yazı dizisini takip ederek Suriyeli kadınların yaşadıklarına sizler de birinci elden tanıklık edebilirsiniz. 
 

 

 

 

UNFPA Kadın Sağlığı Danışma Merkezleri 
 
Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım (ECHO) tarafından finanse edilen ve Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) yürütücü ortağı tarafından işletilen UNFPA Kadın Sağlığı Danışma Merkezi’ni ziyaret eden başarılı oyuncu Songül Öden, İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü, ECHO, UNFPA ve SGDD yetkililerinden de merkez hakkında bilgi aldı.
 

 
Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA), İnsani Yardım Programı kapsamında, Suriyeli göçmen kadın, kız çocukları ve gençlere, birinci basamak sağlık, sosyal hizmetler, psikolojik destek konularında hizmet veriyor. Bu insani yardım çalışmalarını, Sağlık Bakanlığı'nın Göçmen Sağlığı Merkezleri'nin sunmakta olduğu hizmetlere ek olarak, Türkiye'nin farklı illerinde UNFPA Kadın Sağlığı Danışma Merkezleri’ni Suriyeli kadın ve kız çocuklarının hizmetine sokmuştur. Şu anda birinci basamak sağlık hizmeti sunan 39 adet merkez farklı yürütücü ortaklarla birlikte çalışmalarını sürdürmektedir.
 


Songül Öden, İstanbul’da hizmet veren UNFPA Kadın Sağlığı Danışma Merkez ziyareti sırasında merkezde bulunan İstanbul İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Başkanlığı Göç Sağlığı Birim Uzmanı Dr. Alper Bilal, Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’nun (UNFPA), Türk Hükümeti’nin yaptığı insani yardım çalışmalarına destek olduğundan, Kadın Sağlığı Danışma Merkezi’nin günlük operasyonlarından, Suriyeli kadın ve kız çocuklarına sunduğu birinci basamak sağlık hizmetinden bahsetti.
 

 
Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu (UNFPA) Üreme Sağlığı Progam Koordinatörü Dr. Gökhan Yıldırımkaya, Kadın Sağlığı Danışma Merkezi’nde görev yapan sağlık aracılarının, Suriyelilerin yoğun olarak yaşadığı bölgelerde kapı kapı dolaşarak, sağlık okur yazarlığına katkılarından ve merkezin sunduğu hizmetler hakkında yaptıkları bilgilendirme çalışmalarından bahsetti.

 

 

 

 
Songül Öden merkez ziyareti sırasında merkezde bulunan Avrupa Birliği Sivil Koruma ve İnsani Yardım (ECHO) Marmara Bölge Sorumlusu Bruno Rotival de ECHO’nun insani yardım operasyonlarına sundukları finansal destekler hakkında kısa bir bilgilendirme yaptı.
 

 
Sığınmacılar ve Göçmenlerle Dayanışma Derneği (SGDD) Kadın Sağlığı Danışma Merkezleri Sorumlusu Kerem Renda, merkezlerin kadınların güçlenmesi adına yaptığı çalışmalardan bahsetti ve Türkçe derslerinin kadınların topluma entergre olmasında ne kadar olumlu katkılar sunduğunu anlattı.   

Paylaş

Yorum yapın

 

Tüm Kayıt Dışı Bilgileri