Uğur Yücel

Dizi: Çarpışma | Rol: | Ajans:
Oyuncuya ait sosyal medya hesapları:                Uğur Yücel Özgeçmiş:

 26 Mayıs 1957 İstanbul doğumludur. . İstanbul Belediye Konservatuarı Tiyatro bölümünü bitirdi ve 1977 yılında tek kişilik bir gösteri oyunculuk kariyerine başladı. 1975-1984 yılları arasında Kenter Tiyatrosu, Tef Kabare Tiyatrosu, Dormen Tiyatrosu ve Şan Müzikholü’nde çeşitli oyunlarda oynadı. Selamsız Bandosu ve Muhsin Bey (1987) adlı filmlerdeki rolleri ile büyük çapta beğeni topladı.

Bunların dışında, Sezen Aksu ve Müjde Ar ile ayrı ayrı sahne şovları yaptı.

Televizyonda, Aziz Ahmet, Karanlıkta Koşanlar, Alacakaranlık ve Hırsız Polis gibi dizilerde oynadı; bunlardan Karanlıkta Koşanlar'ın tamamını ve Alacakaranlık'ın bazı bölümlerini (Alican Yücel takma adıyla) yönetti. Karanlıkta Koşanlar dizisinin senaryosunu, Ahmet Ümit'in polisiye öyküsünden uyarlayarak yazdı; Alacakaranlık'ın yazımına da katkıda bulundu.

Arabesk'le, ‘Sinema Yazarları Derneği En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’, Muhsin Bey'le Antalya Film Festivali’nde ‘En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu’ ödüllerini aldı. İlk sekiz bölümünü çektiği İkinci Bahar adlı Tv dizisiyle İletişim Fakültesi En İyi Tv Yönetmeni Ödülünü aldı. Gemide ve Laleli’de Bir Azize filmlerinin müziklerini yaptı. Yönettiği ilk film olan Yazı Tura ile Antalya Film Festivali En İyi Film, En İyi Senaryo, En İyi Yönetmen ödülleri dahil 11 ödül aldı. En son, 2007 yılında sona eren Hırsız Polis isimli dizide rol aldı ve başrollerini Türkan Şoray ile birlikte paylaştığı Hayatımın Kadınısın adlı filmi çekti. 2008 yılında Türkiye'de bir ilk olan Kolay Gelsin adlı doğaçlama sit-com denemesinin yönetmeni oldu, ama proje uzun ömürlü olmadı. 2008 - 2010 yılları arasında yayınlanmış olan Canım Ailem adlı TV dizisinde başrol oynamıştır. Kendi yönettiği Ejder Kapanı adlı sinema filminde Kenan İmirzalıoğlu, Nejat İşler, Berrak Tüzünataç ve Ceyda Düvenci ile birlikte başrolü paylaşmıştır.Oyuncu 2013 yılından beri Aramızda Kalsın adlı dizide Bahattin karakterini canlandırmaktadır.

Oyuncu Derya Alabora ile evlidir ve bir oğulları vardır.

"Yağmur Kesiği" adlı  öykü kitabı 2013 yılında  Can Yayınlarından yayınlanmıştır.(Vikipedi)


Yer aldığı diziler: Aziz Ahmet 1994 (TV Dizisi) Karanlıkta Koşanlar 2001 (TV Dizisi) Alacakaranlık 2003 (TV Dizisi) Hırsız Polis 2006 - Aksak - (TV Dizisi) Canım Ailem 2008, Samim Yalçın (TV Dizisi) Aşk ve Ceza 2010 (TV Dizisi) Aramızda Kalsın 2013 (TV Dizisi) - Bahattin Familya (Yaşar Beyoğlu, Fox), İçerde (Kudret Sönmez, Show Tv) Nefes Nefese (Ayaz Kiran - Atmaca, Star Tv) Çarpışma (Show Tv, 2018)

Paylaş

Yorum yapın

 

Tüm Uğur Yücel Bilgileri